Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Nina Mikkonen opiskelee kuolindoulaksi: "Kuolemasta pitää puhua yhtä avoimesti kuin ruisleivästä"

1:16Näin Nina Mikkonen päätyi opiskelemaan kuolindoulaksiKatso videolta, miten Nina Mikkonen päätyi opiskelemaan kuolindoulaksi.
Julkaistu 21.04.2024 11:05

Teresia Jokela

teresia.jokela@mtv.fi

Yrittäjä Nina Mikkonen on aloittanut kuolindoulan opinnot. Valmistuessaan hänestä tulee tuki kuolevan ja läheisten rinnalle.

Yrittäjä Nina Mikkonen, 59, on aloittanut äskettäin kuolindoulan koulutuksen.

– Minusta tulee valmistuessa kuolevan ja omaisten rinnalle tuki ja vieressä kulkija. Autan kuoleman prosessissa. Olen kuolevan rinnalla, kun hän saa saattohoitotiedon, tuen perhettä ja annan byrokratian kanssa painimiseen apua. Mutta se voi olla sellaistakin, jos kuoleva on vielä siinä kunnossa, että haluaa käydä teatterissa ja kahvilla, niin kaikkea tätä. Kaikkea sitä, mitä teemme normaalistikin omassa arjessa, Mikkonen kertoi Huomenta Suomessa 21. huhtikuuta. 

Kuolindoulaksi opiskellaan Lohtu Akatemiassa, ja koulutukseen kuuluu seitsemän lähipäivää, jotka järjestetään tiiviinä viikonloppuina. Muuten opiskelu hoituu etänä.

Mikkonen jäi seitsemän vuotta sitten leskeksi, kun hänen aviomiehensä toimittaja-juontaja Timo T. A. Mikkonen kuoli vuonna 2017. Mikkosella on selkeä mielipide siitä, miten kuolemasta kannattaa puhua. 

– Kuolemasta pitää puhua yhtä avoimesti kuin ruisleivästä. Tämä vertaus voi kuulostaa kamalalta, mutta kuolema on ihan yhtä luonnollinen ja väistämätön asia kuin syntymä. On turhaa mystifioida sellaista asiaa, jonka me kaikki kohtaamme. Teemme itsellemme suuren palveluksen, jos lakkaamme keksimästä kuolemalle erilaisia kiertoilmaisuja, Mikkonen sanoi. 

Katso yllä olevalta videolta, miten Nina Mikkonen päätyi opiskelemaan kuolindoulaksi. 

Koko haastattelun voit katsoa alta.

9:27Nina Mikkonen, miten surun keskellä löytää ilon?Nina Mikkoselle kuolema ei ole tabu.

Lisää aiheesta:

Onko vanhana kuolema helpompi hyväksyä? Maalaislääkäri Kiminkinen: "Ei se mene aina niin"Nina Mikkonen julkaisi vuosien takaisen kuvan edesmenneen puolisonsa Timo T. A. Mikkosen kanssaKuolindoula kehottaa keskustelemaan kuolemasta myös lasten kanssa – kiertoilmaisut voivat pelottaa lasta enemmänMiksi kuolemasta olisi hyvä puhua? Asiantuntijat nimeävät kaksi syytä – "Mahdollisuus keskittyä elämiseen"Näyttelijälegenda Seela Sella, 84, puhuu avoimesti kuolemasta: "Luonto rapistuttaa sinua pikkuhiljaa"Kuinka kohdata suru, kun pienen lapsen vanhempi kuolee? Sairaalapastori: "Lapset ymmärtävät enemmän kuin me arvaammekaan"
Nina MikkonenTimo T.A. MikkonenKuolemaSaattohoitoHuomenta SuomiSeurapiirit

Tuoreimmat aiheesta

Nina Mikkonen
  • 20.8.15:03
    Janne Kataja

    Janne Katajan lapsen äiti on pysytellyt poissa julkisuudesta – nyt parista julkaistiin yhteiskuva

  • 12.8.21:40
    Viiden jälkeen

    Nina Mikkonen sairastaa essentiaalista vapinaa – näin se vaikuttaa arkeen

  • 26.7.15:06
    Podcastit

    Martina Aitolehden äiti avautuu podcastissa Steffi-tyttärensä päihdehelvetistä ja kuolemasta

  • 12.05.202418:06
    Timo T.A. Mikkonen

    Nina Mikkonen julkaisi vuosien takaisen kuvan edesmenneen puolisonsa Timo T. A. Mikkosen kanssa

  • 23.03.202421:03
    Ylläs

    Suuri seikkailu alkoi rytinällä – kisan rankkuus yllätti ensimmäisen putoajan: "Nuorempien hommaa!"