Näyttelijälegenda Seela Sella, 84, puhuu avoimesti kuolemasta: "Luonto rapistuttaa sinua pikkuhiljaa"
Rakastettu näyttelijä Seela Sella kertoo MTV Uutiset Liven haastattelussa rohkeasta kohtaamisestaan kuoleman kanssa.
Legendaarinen näyttelijä Seela Sella on toiminut jo vuosien ajan juutalaisen seurakunnan vapaaehtoistyössä, jossa he valmistavat ruumiita arkkuun.
– Me pesemme ruumiit ja laitamme arkkuun nätisti. Se on ottanut kuolemanpelon pois kokonaan. Tajuat heti kun kosketat sitä, että eihän tämä ole enää ihminen. Se on kylmä ja kova kuin puuta, Sella kertoo videolla.
84-vuotias näyttelijä toivoo, että kuolemasta puhuttaisiin jopa enemmän.
– En pelkää kuolemaa. Ehkä siitä puhutaan liiankin vähän. Kuolema on ehdottomasti lähempänä kuin tämä muu eletty elämä.
Vanheneminen on Sellalle positiivinen kokemus.
– Luonto rapistuttaa sinua pikkuhiljaa positiivisella tavalla.
Tänä vuonna 85-vuotissyntymäpäiviään juhlistava näyttelijä Sella ei suunnittele eläkkeelle jäämistä. Päinvastoin. Jos hänen palonsa näyttelijäntyöhön joskus hiipuu, aikoo Sella suunnata sen jälkeen näyttelijäntyön opettajaksi.
Sella työskentelee parhaillaan Kari Paukkusen ohjauksessa Martti Joenpolven novelliin pohjautuvaa Kauan kukkineet omenapuut -esitystä, jonka olisi määrä tulla ensi-iltaan kevään aikana.
Sella myös harjoittelee ylläpitääkseen muita esityksiä, jotka keskeytettiin aiemmin koronapandemian vuoksi. 85-vuotta täyttävä teatterintekijä on saanut jo koronarokotteet. Katso videolta lisää!
Videolla näyttelijä kertoo, millaisia muutoksia hänen kehossaan on tapahtunut vanhenemisen myötä ja miten elämänasenne on muuttunut. Lisäksi hän kertoo koronarokotteestaan ja intohimosta työhönsä.
Uusimmat
-
15:46
Poliisi puuttunut koronamielenosoittajien kulkuun Helsingin keskustassa – virkavalta varautuu väkijoukon hajottamiseen
-
15:45
MTV seuraa: Emilia-Romagnan GP – Valtteri Bottaksen rengas puhki lämmittelyssä, Imolassa sadekelin startti
-
15:40
Venäjän Sputnik V -rokote tutkittiin urheilussa kiellettyjen aineiden varalta
-
15:35
Syyriassa pidetään presidentinvaalit toukokuun lopussa – maanpaossa asuvat oppositiopoliitikot eivät mukana
-
15:28
Biden otti kantaa Venäjän Navalnyin puolesta: "Se on todella, todella epäreilua"
-
15:28
Asiantuntija kertoo kaksi tapaa suojautua katupölyltä: "Kuka vain voi saada oireita"
-
15:25
Oulun poliisilla useiden tuntien operaatio kerrostaloasunnossa: tutkinnassa väkivaltarikos
-
15:24
Kahdeksan saman perheen jäsentä surmattiin Afganistanissa - taustalla kiista maaomistuksista
-
14:56
Revontulibongari Reetta ikuisti toissa yönä maagisen näytöksen taivaalla: "En ole koskaan nähnyt noin voimakkaita revontulia"
-
14:51
Youtube-tähti Lakko, 28, menetti vaimonsa kanssa kaksi lasta – kertoo uudella videolla järkyttävästä elämänvaiheesta
-
14:47
Aki Ajon 16-vuotias kuljettajalupaus vankisti MM-johtoaan ja millä tavalla! Jäätävä ohitus viimeisellä kierroksella toi toisen peräkkäisen voiton
-
14:36
Kansanedustaja Kärnä vaatii oikeuskansleri Pöystin eroa: ”Ei selkeästi ymmärrä omaa rooliaan”
-
14:32
Norwichilta polleaa nousuilakointia somessa – Teemu Pukki kuvan pääroolissa
-
14:25
Poikien liekkileikeistä vaarallinen tilanne Joensuussa – "Toinen yllyttänyt ja toinen koittanut estellä"
-
14:25
Kahden auton nokkakolari Mäntsälässä – tie jouduttiin sulkemaan, kuljettajat vietiin sairaalaan
-
14:17
Mick Schumacher tuhonnut jo F1-kohulupauksen? – "Ei puhuta pelkästään päihittämisestä"
-
14:13
Venäläislääkäri: Navalnyi kuolee lähipäivinä, jos ei pääse hoitoon
-
14:04
Kainuun pandemiapäällikkö pitää koronatiedotusta liian synkkänä: "Kesä tulee ja tauti laantuu, on aika hieman hengähtää"
-
14:03
Kiti Kokkosen puutarhavinkki naurattaa sosiaalisessa mediassa – kukkien kasvatus ei mennyt niin kuin Strömsössä
-
13:59
THL: Suomessa on todettu 498 uutta koronavirustartuntaa viimeisen kahden päivän aikana
-
Lataa lisää