Presidentti Sauli Niinistö kirjoitti maanantaina viralliselle Facebook-tililleen ajatuksiaan Ylen aamu-tv:ssä esiintyneen, rasismia kokeneen 11-vuotiaan Valtterin tapauksesta.
Niinistö kirjoitti maanantaina suoraan sävyyn Valtterin kohtaamasta rasismista Facebook-tilillään.
– Joskus järkyttyy jo heti aamusta. Tänään kävi niin. Valtteri, 11-vuotias poika, kertoi tv:ssä kokemuksistaan. Häntä syrjitään ja nimitellään ihonvärinsä vuoksi, bussikin saattaa jättää poimimatta hänet kyytiin. Tällaista vääryyttä ei saa Suomessa tapahtua. Valtteri antoi rohkean mallin rasismin vastaiselle viikolle!, Niinistö kirjoitti.
Jos kuva ei näy, voit katsoa sen täältä.
Kommenteissa kiihkeää keskustelua
Torstaihin mennessä kommentteja oli kirjoitettu reilusti yli 900 kappaletta. Tasavallan presidentin viestintäpäällikkö Katri Makkonen sanoo, että värikkäisiin ja kiihkeisiin kommentteihin mukaan mahtui myös ikävämpiä viestejä.
– Suurimmaksi osaksi viestit ovat kannustavia ja positiivisia. Sävy oli ikävä joissain viesteissä, mutta se ei kohdistunut niinkään presidenttiin, vaan aiheeseen ja toisiin keskustelijoihin, Makkonen kuvailee.
Presidentin sivuilla on esimoderointi, jonka vuoksi alatyylisiä sanoja sisältävät viestit eivät ikinä nähneet päivänvaloa.

