MTV:n Huomenta Suomessa keskusteltiin presidentti Niinistön puheesta YK:ssa sekä aiemmista ydinsotakommenteistaan. Kansainvälisen politiikan asiantuntija Risto E. J. Penttilän mukaan keskeisintä puheessa oli, että Niinistö puolusti YK:ta ja monenkeskistä kansainvälistä järjestelmää aikana, jolloin molemmilla menee todella huonosti.
– Mutta rehellisyyden nimissä on sanottava, että ei tämä puhe jää historiaan Niinistön suurena puheena. Siinä toivottiin, että maailma menisi kohti hyviä asioita, pois pahoista asioista, kansainvälisen politiikan asiantuntija Risto E. J. Penttilä toteaa.
Katso koko Niinistön puhe tästä (juttu jatkuu videon jälkeen):
11:40
Niinistön antamat kommentit New York Timesille ydinsodan riskiin liittyen ovat herättäneet keskustelua. Penttilä arvioi, että asiassa on tapahtunut virhe.
– Se haastattelu, jossa hän New York Timesille kertoi, että ydinsodan riski on valtava – luulen että se oli hieman epäonnistunut muotoilu. Tarkoitus oli varmaankin sanoa, että jos ydinaseita käytetään, niin seuraukset olisivat valtavat.
