Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Valkoinen talo: Venäjä voi hyökätä Ukrainaan koska tahansa, tilanne erittäin vaarallinen – Niinistö keskusteli Bidenin kanssa hetki ennen ilmoitusta

2:00Niinistön puhe herätti Ruotsin –"Suomen ja Ruotsin pitäisi hakea yhdessä Nato-jäsenyyttä jos Venäjä hyökkäisi Ukrainaan"Niinistön uudenvuodenpuhe herätti Ruotsin – "Suomen ja Ruotsin pitäisi hakea yhdessä Nato-jäsenyyttä jos Venäjä hyökkäisi Ukrainaan"
Julkaistu 18.01.2022 19:31(Päivitetty 18.01.2022 19:50)

MTV UUTISET–STT

Presidentti Sauli Niinistö on keskustellut tänään Yhdysvaltain presidentin Joe Bidenin kanssa. Myöhemmin Valkoisesta talosta julkaistiin huolestuttava viesti: Venäjä saattaa hyökätä Ukrainaan koska tahansa, eikä mitään tapaa vastata hyökkäykseen suljeta pois.

Valkoisen talon lehdistöedustajan Jen Psakin mukaan tilanne on erittäin vaarallinen.

Presidentit Niinistö ja BIden jatkoivat aiempaa keskusteluaan, joka käytiin runsas kuukausi sitten. Pitkässä keskustelussa käsiteltiin Euroopan turvallisuustilannetta, vakavaa jännitettä Ukrainan rajoilla ja keskusteltiin mahdollisuuksista löytää ratkaisuja, kertoo tasavallan presidentin kanslia.

– Jaettua huolta Euroopan turvallisuudesta, Niinistö twiittasi.

Puhelu käytiin Yhdysvaltojen aloitteesta. Jo aiemmassa puhelussa presidentit pitivät tärkeänä tehdä yhteistyötä, jotta jännittyneeseen tilanteeseen löydettäisiin diplomaattinen ratkaisu.

Niinistö ja Biden keskustelivat joulukuussa myös Suomen ja Yhdysvaltain kahdenvälisistä suhteista. Suomen presidentti sanoi arvostavansa sitä, että sotilasliitto Nato ylläpitää avoimien ovien politiikkaa. Niinistö kertoi Bidenille myös Suomen turvallisuuspolitiikan pääpilareista.

Blinken ja Lavrov tapaavat perjantaina

Yhdysvaltain ulkoministeri Antony Blinken ja Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov tapaavat perjantaina Genevessä Sveitsissä, kertovat amerikkalaiset diplomaattilähteet.

Blinken matkustaa vielä tänään Ukrainaan osoittamaan sille tukea, samalla kun jännitteet ovat kasvaneet. Blinken lentää myös Berliiniin torstaina keskustellakseen siellä Ukrainan tilanteesta Britannian, Ranskan ja Saksan kanssa.

Lue myös: Stoltenberg kertoi kutsuneensa Venäjän uusiin neuvotteluihin Naton kanssa

Lisää aiheesta:

Mistä Niinistö ja Biden keskustelivat neuvottelujen alussa? Katso presidenttien puheNiinistö tapaa tänään Bidenin Valkoisessa talossa WashingtonissaUkrainan presidentti kutsui Bidenin vierailulle KiovaanYhdysvaltain Biden Ukrainan Zelenskyille: Yhdysvallat liittolaisineen vastaa päättäväisesti, jos Venäjä hyökkää UkrainaanVenäjän ja USA:n presidentit keskustelevat tänä iltana – Putin: "Tehokas ja molemminpuoliseen kunnioitukseen perustuva vuoropuhelu on mahdollista"Voisivatko Biden ja Putin tavata Helsingissä? Presidentin kanslia: "Suomi on tarjonnut hyviä palveluksiaan jo aiemminkin"
Ukrainan sotaSauli NiinistöJoe BidenUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ukrainan sota
  • Eilen21:35
    Vladimir Putin

    Ukrainan Peaky Blinders -yksikkö kertoo, miksi venäläiset liikkuvat kolmen hengen ryhmissä

  • Eilen18:45
    Kuolema

    Ukraina: Venäjä levittää valevideoita

  • Eilen10:58
    Talous

    Pakoteasiantuntija: Teboil-kaupat peruuntuivat Putin-kytköksen vuoksi

  • Eilen09:18
    Ukraina

    Venäjä iski taas Ukrainan energiainfrastruktuuriin – sähkönjakelussa hätäkatkoja

  • pe18:27
    Droonit

    Yhdysvalloista jysähti: Armeijalle miljoonia drooneja