Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

New Yorkissa kiellettiin kertakäyttömuovipussit – kauppiaille 250 dollarin uhkasakko

New Yorkin pormestari Bill de Blasio esitteli kierrätetävää muovipussia Union Squarella maaliskuun ensimmäisenä päivänä, muovipussikiellon astuessa voimaan.
New Yorkin pormestari Bill de Blasio esitteli kierrätetävää muovipussia Union Squarella maaliskuun ensimmäisenä päivänä, muovipussikiellon astuessa voimaan./All Over Press
Julkaistu 01.03.2020 22:18

MTV UUTISET - STT

New Yorkissa astui tänään voimaan kielto, jonka myötä kaupat eivät enää saa antaa asiakkailleen ohuita kertakäyttömuovipusseja. Asiakkaille on tarjottava paperipusseja, paksummasta muovista valmistettuja muovipusseja tai erilaisia kestokasseja.

Ympäristösuojelijat ovat ylistäneet uutta lakia, mutta pienyritysten mukaan se lisää kohtuuttomasti heidän kulujaan, koska halpoja vaihtoehtoja ei ole tarjolla. Suurimmissa vaikeuksissa ovat pienet latinotaustaiset elintarvikekaupat, joita kaupungissa on noin 13  000.

Lue myös: Yksi maailman tiukimmista muovipussikielloista otettiin käyttöön pari vuotta sitten Keniassa

Pienet latinokaupat pulassa

New Yorkiin on arvioitu tarvittavan noin neljä miljardia paperipussia, mikä on puolet koko Pohjois-Amerikan tuotannosta, kertoo Guardian.

Viranomaisten mukaan yrityksille annetaan tovi aikaa sopeutua kieltoon, mutta sen jälkeen muovipussien jakamisesta rapsahtaa 250 dollarin eli vajaan 230 euron sakko.

New York on toinen osavaltio Yhdysvalloissa, joka kieltää muovipussit. Aiemmin Kalifornia on tehnyt samoin.

Lue lisää: Luonnon roskaaminen on kiellettyä sakon uhalla Virginiassa: Poliisit jopa jäljittävät roskaajan

Lisää aiheesta:

Englanti kieltää monia kertakäyttömuovituotteita – ympäristöjärjestö pettyi: "Tämä on kuin kurottaisi moppiin sen sijaan että sammuttaisi hanan"Yksi maailman tiukimmista muovipussikielloista otettiin käyttöön pari vuotta sitten Keniassa – muovipullot ovat yhä riesa, johon esitetään suomalaisille tuttua lääkettäGoogle rajoittamassa hakutuloksia rahariidan vuoksi – sadat journalistit vaativat toimia hakukonejättiä vastaanSaksa aikoo kieltää kertakäyttöiset muovipussit kaupoissa – lakia rikkovia yrityksiä uhkaa jättisakkoKauppa tuunasi muovipussinsa ”häpäistäkseen” asiakkaitaan – ekoteolla odottamaton vaikutusRuotsalaisten kukkaroita odottaa uudenlainen maksu: "Pussivero"
MuoviYhdysvallatLuonnonsuojeluUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Muovi
  • 5.10.07:35
    Niksit

    Raivostuttavan muovipakkauksen avaaminen onkin yllättävän helppoa – ja onnistuu ilman saksia!

  • 11.9.14:42
    S-ryhmä

    Muovikasseja ostetaan S-ryhmän kaupoissa entistä vähemmän – tässä syy

  • 15.8.16:09
    Sari Multala

    Ei sopua muovisaasteen rajoittamisesta – "Suuri pettymys"

  • 15.8.06:15
    Kierrätys

    Muovin käytöstä raju riita – kehitysmaat näkevät rajoitukset uhkana hyvinvoinnille

  • 12.8.20:00
    Kemikaalit

    Itämeren kaloista ja linnuista löytyi haitallisia kemikaaleja – näin pahoja ongelmia jatkuvasti yleistyvä muoviroska aiheuttaa