Sopimuksen on tarkoitus tulla voimaan sunnuntaiaamuna puoli yhdeksältä.
Israelin pääministerin Benjamin Netanjahun mukaan Israelilla on oikeus jatkaa hyökkäystään Gazassa, jos Israelin ja äärijärjestö Hamasin välinen aseleposopimus ei etene toivotusti. Asiasta kertovat muun muassa yhdysvaltalainen CNN ja qatarilaismedia al-Jazeera.
Netanjahu piti lauantai-iltana ensimmäisen puheensa aselepo- ja panttivankisopimuksen solmimisen jälkeen. Hänen mukaansa kolmivaiheisen sopimuksen ensimmäinen vaihe on väliaikainen aselepo.
Pääministeri lisäsi, että Israelilla on Yhdysvaltojen tuki jatkaa hyökkäystä Gazassa, jos sopimuksen toinen vaihe ei kanna hedelmää tai Hamas ei noudata sopimusta. Netanjahun mukaan sekä väistyvä presidentti Joe Biden että maanantaina virkaan astuva Donald Trump tukevat Israelin oikeutta jatkaa hyökkäystä sopimuksen toisessa vaiheessa.
– Jos meidän on palattava taisteluun, teemme sen uusilla tavoilla ja suurella voimalla, Netanjahu sanoi.
Lue myös: Suurlähettiläs: Israelissa ei iloita aseleposopimuksesta – "Tunnelmat apeat ja huolestuneet"
Netanjahu korosti, että aseleposopimus saavutettiin yhteistyössä Bidenin ja Trumpin avulla.
Israelin televisiossa näytetyssä puheessa Netanjahu myös vannoi saavuttavansa kaikki sodan tavoitteet sekä tuovansa kaikki panttivangit kotiin.
Israel ja äärijärjestö Hamas pääsivät aselevosta ja vankienvaihdosta sopuun keskiviikkona. Israelin hallitus hyväksyi sopimuksen varhain lauantaina. Sopimuksen on tarkoitus tulla voimaan sunnuntaiaamuna puoli yhdeksältä.
