Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Nelikymppisten miesten moniongelmainen joukko tekee valtaosan Suomen murhista ja tapoista – "Kun Pate tappaa Einarin leipäveitsellä jossain lähiön yksiössä, eihän se kiinnosta ketään"

Julkaistu 23.09.2020 19:27
Toimittajan kuva

Kari Pyrhönen

kari.pyrhonen@mtv.fi

Henkirikosten määrä on pudonnut Suomessa merkittävästi 2000-luvulla. Kun vielä vuosituhannen alussa tehtiin Suomessa pahimmillaan 189 murhaa tai tappoa vuodessa, viime vuonna luku oli enää 83.

Helsingin yliopiston kriminologian tutkija Martti Lehti sanoo, että syyt ovat enimmäkseen ihmisten sosiaalisen kanssakäymisen ja käyttäytymisnormien muuttumisessa. Siis kansanomaisesti: kun tappelet somessa, et pääse heti pahoinpitelemään riitakumppaniasi.

– Ihmisten kanssakäyminen on muuttunut yhä enemmän virtuaaliseksi. Tapahtuuhan somessakin rikoksia, mutta keskinäiseen väkivaltaan se on vaikuttanut vähentävästi, Martti Lehti arvioi.

– Toinen asia on se, että arvomaailma on muuttunut konservatiivisemmaksi. Nuorten arvomaailma on selvästi konservatiivisempi kuin muutama vuosikymmen sitten. Käyttäytymisnormeihin suhtaudutaan paljon tiukemmin.

Suomi on EU-maista 6. väkivaltaisin

EU-tilastoissa Suomi on silti 27 maan joukossa yhä kuudenneksi väkivaltaisin.

Martti Lehdellä olisivat keinot Suomen siistimiseen entistä turvallisemmaksi.

– Jos miesten ajautuminen syrjäytyneiksi, työttömiksi ja päihdeongelmaisiksi saataisiin estettyä, väkivalta vähenisi merkittävästi entisestään.

Tutkija muistuttaa, että tämä keskimäärin nelikymppisten miesten moniongelmainen joukko tekee 85 prosenttia Suomen murhista ja tapoista.

– Kun Pate tappaa Einarin leipäveitsellä jossain lähiön yksiössä, eihän se kiinnosta ketään, tutkija hymähtää.

Lue myös: Ruotsin henkirikosten määrä järkyttävässä nousussa – kirjeenvaihtaja kertoo, miksi yhä useampi tapetaan: ”Kyllä se on jengiytyminen”

Lisää aiheesta:

Uusi poliisiylijohtaja MTV:lle: Väkivaltarikollisuuden kuva Suomessa on murroksessaNuorten väkivaltarikokset räjähtivät valtavaan kasvuun, jopa 10-vuotiaat ryöstävät – syitä pahaan oloon on koronasta kaveripiiriin: "Elämä vie rikolliseen suuntaan""Ei me olla enää Ruotsin tiellä, vaan me ollaan jo siellä" – ennaltaehkäisevät toimet eivät enää auta jengiytymiseen, täräyttää asiantuntijaNuorten tekemä väkivalta raaistunut, teräaseita yhä useammalla – onko Suomessa jo viitteitä jengeistä?Ruotsin henkirikosten määrä järkyttävässä nousussa – kirjeenvaihtaja kertoo, miksi yhä useampi tapetaan ja sivullisiakin kuolee: "Kyllä se on jengiytyminen"Suomessa surmataan ihmisiä enemmän kuin missään muussa Pohjoismaassa – kolmessa neljästä tapauksesta tekijä on päihtynyt: "Juomatapamme ovat rajuja"
HenkirikoksetPoliisiEUKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Henkirikokset
  • Eilen15:09
    Rikos

    Porvoon taposta epäilty mies on vangittu – ampumisen taustalla riita

  • Eilen13:18
    Pyhtää

    Oikeus: Pyhtään murhasta syytetty 15-vuotias mielentilatutkimukseen

  • Eilen13:03
    Helsinki

    Naapurit soittivat metelistä naapurissa – poliisi epäilee tappoa Helsingin Pitäjänmäessä

  • Eilen11:54
    Rikos

    Uutta tietoa Pikku Huopalahden taposta: Uhri ja nuori naisepäilty seurustelleet – vangitsemisesta päätetään erikoisessa paikassa?

  • Eilen10:48
    VR

    VR:n junan ravintolavaunussa puukotus – miehelle hengenvaaralliset vammat