Pirkanmaan käräjäoikeus tuomitsi tänään 40-vuotiaan miehen kolmen ja puolen vuoden ehdottomaan vankeuteen kahdesta raiskauksesta ja kahdesta pakottamisesta seksuaaliseen tekoon.
Toni Tapani Lapinlampi syyllistyi ensimmäiseen raiskaukseen Tampereella huhtikuussa 2013.
Hän raiskasi tatuoitavanaan olleen naiseen. Mies teki naiselle tatuointia oikeaan kylkeen, jolloin nainen makasi vasemmalla kyljellään ja mies seisoi hänen takanaan.
Kivulias operaatio
Tatuoiminen oli varsin kivuliasta lantion kohdalla, jolloin mies laittoi kätensä naisen pikkuhousujen sisään. Nainen kielsi miestä 2-3 kertaa, mutta kiellosta huolimatta mies ei ottanut kättään pois, vaan työnsi sen syvemmälle, hieroi naisen sukupuolielimiä ja työnsi sormensa naisen emättimeen tatuoinnin jatkuessa.
Nainen ei pystynyt nousemaan pöydältä pois, vaan hän oli lamaantunut, koska tatuoinnista aiheutunut kipu oli niin kova. Hän ei myöskään pystynyt liikkumaan neulan ollessa hänen ihollaan.
Nainen koki, että hänellä ei ollut muuta mahdollisuutta kuin itkua pidätellen kestää tilanne ja tatuointi loppuun.
Oikeus totesi, että mies käytti hyväkseen naisen avutonta pelkotilaa, jossa hän ei voinut puolustaa itseään. Naiselle aiheutui teosta post-traumaattista oireilua ja hän joutui teon jälkeen turvautumaan ammattiapuun.
Hieroi naisen rintaa ja puristi nännistä
Syyskuussa 2014 mies syyllistyi vastaavanlaiseen tekoon, tällä kertaa seksuaaliseen tekoon pakottamiseen. Lapinlampi käytti hyväkseen uhrin nukahtamisesta ja tatuointilanteesta johtunutta avutonta tilaa.
Nainen oli mennyt miehen luo ottamaan selkäänsä tatuointia. Nainen istui tuolissa vatsapuoli tuolin selkänojaa päin. Nainen oli torkkunut, kun hän havahtui siihen, että Lapinlampi piti kättään hänen toisen paljaan rintansa päällä, liikutti kättään ja hieroi hänen nänniään.
Lapinlampi piti myös kättään naisen haarojen välissä housujen päällä. Vielä rasvatessaan tatuointia, mies laittoi kätensä naisen rinnan päälle ja puristi reippaasti.
Teko loukkasi naisen seksuaalista itsemääräämisoikeutta. Oikeuden mukaan mies aloitti tekonsa naisen ollessa puoliunessa ja käytti hyväkseen naisen avutonta tilaa. Nainen ei myöskään pystynyt poistumaan tilanteesta, koska mies käpälöi naista tatuoimisen aikana.

