Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Negative myydään ulkomaille?

Negative (Kuva: Jussi Nukari/Lehtikuva)
Negative (Kuva: Jussi Nukari/Lehtikuva)Lehtikuva
Julkaistu 12.02.2009 13:02

Tamperelainen rockylpeys saattaa keväällä joutua vastaamaan tekemisistään ulkomaalaiselle levy-yhtiölle.

Kansainvälisen taloustaantuman keskellä suomalainen rockosaaminen on kovaa valuuttaa. Aiemmin suomalainen rockmusiikki on niittänyt mainetta ulkomailla aiemmin bändien avulla. Nyt ulkomaiset levy-yhtiöt ovat kiinnostuneita suomalaisista rockmusiikkiin erikoistuneista levy-yhtiöistä.

Negativen taustalla oleva tamperelainen levy-yhtiö Hype Records on joutunut toppuuttelemaan innokkaita ostajaehdokkaita jo puolen vuoden ajan.

– Voin vahvistaa sen, että loppukesästä lähtien minulta on kyselty levy-yhtiön ostomahdollisuutta, toimitusjohtaja Tommi Liimatainen kertoo Viihdeuutisille.

Liimataisen mukaan rockmusiikkiin erikoistuneesta levy-yhtiöstä ovat kiinnostuneita varsinkin ruotsalaiset ja saksalaiset musiikkiyhtiöt.

– Kyseessä on isot toimijat, jotka ovat ilmaisseet halukkuutensa ostoon. On mielenkiintoista, että tämän taloustilanteen keskellä suomalaisen tekemisen taso ja bändien arvostus on noussut jatkuvasti. Ja ainahan kun on ollut taantumaa, niin rockmusiikki on nostanut päätään ihan eri tavalla. Ehkäpä ihmiset saavat siitä jotain lohtua. Liimatainen pohtii.

Keskustelussa käytyjä summia Liimatainen ei halua paljastaa mutta alkaa hymähdellä kun puhe siirtyy miljoonaluokkaan.

– Myyntisummahan perustuu oletusarvoon, eli siihen kuinka paljon tulevaisuudessa on odotettavissa levyjen myyvän. Sanotaanko näin, että kyllä tässä nyt muutamista jenikasseista puhutaan.

Hype Recordsin suurin nimi on kansainvälisestikin menestynyt Negative. Muita bändejä ovat mm. ja.

The Winyls, Day Eleven, Flinch
Lord Est

(MTV3)

Lisää aiheesta:

Negativen 13 vuoden tauon ei pitänyt olla niin pitkä: "Jotain jäi kesken"Jonne Aaron vauva-arjestaan: "Aplodit loppuvat kotiovelle"Jonne Aaron sai lapsen – kertoo Ylellä: "Suurin siunaus"Negative tekee paluunJonne Aaron löysi avaamattoman kirjeen 13 vuoden takaa – sisältä paljastuivat yllättäen kauan sitten unohtuneet onnittelutNuori Jonne Aaron tiputti risottoa pitkän ja ystävällisen miehen kengille – koki elämänsä yllätyksen tajutessaan, kuka oli kyseessä: "Mietin, että ei v*ttu"
NegativeMusiikki

Tuoreimmat aiheesta

Negative
  • 19.10.14:11
    Jonne Aaron

    Negativen 13 vuoden tauon ei pitänyt olla niin pitkä: "Jotain jäi kesken"

  • 19.10.11:55
    Jonne Aaron

    Jonne Aaron vauva-arjestaan: "Aplodit loppuvat kotiovelle"

  • 14.10.08:09
    Jonne Aaron

    Jonne Aaron sai lapsen – kertoo Ylellä: "Suurin siunaus"

  • 1.10.10:12
    Jonne Aaron

    Negative tekee paluun

  • 17.02.202418:05
    Jonne Aaron

    Jonne Aaron löysi avaamattoman kirjeen 13 vuoden takaa – sisältä paljastuivat yllättäen kauan sitten unohtuneet onnittelut