Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Näyttelijä Timo Lavikainen ahdistelukohusta: "Ei kenenkään tarvitse työssään joutua kokemaan ahdistelua"

All Over Press
Julkaistu 01.02.2018 13:30

MTV VIIHDE

Timo Lavikainen kommentoi MTV.fi:lle elokuvaohjaaja Lauri Törhöseen kohdistuvia ahdisteluväitteitä.

Noin 20 naista on kertonut Ylelle, että elokuvaohjaaja Lauri Törhönen on häirinnyt heitä seksuaalisesti. Törhösen kerrotaan muun muassa ehdottaneen seksiä nuorille naisopiskelijoille Taideteollisen korkeakoulun pääsykokeissa ja esitelleen sukuelimiään naisten vessassa. 

Näyttelijä Timo Lavikainen kertoo, ettei hän ole itse tehnyt töitä Törhösen kanssa, mutta vuosien saatossa hän on käynyt keskusteluja kollegoidensa kanssa elokuvaohjaajasta. 

– Olen kuullut, että hän ei ole mikään kaikkein helpoin työkaveri, Lavikainen kertoo.

"Hyvä vaan, että tällaiset asiat nousevat"

Törhösen seksuaalinen ahdistelu on jatkunut naisten kertoman mukaan vuosia ja sitä on tapahtunut monissa eri paikoissa ja tilanteissa. Lavikaisen mielestä on tärkeää, että seksuaalisesta ahdistelusta puhutaan avoimesti.

– Hyvä vaan, että nämä tällaiset asiat nousevat. Ei kenenkään tarvitse työssään joutua kokemaan sellaista ahdistelua. Kyllä varmasti rupeaa ahdistamaan mennä töihin, jos tiedät varmaksi sen, että taas joutuu tuon kanssa tekemään töitä ja tästä ei tule mitään. Eihän sitä kukaan jaksa, Lavikainen toteaa.

Lavikainen kokee itsekin saaneensa osansa ahdistelusta. Rumpuja useammassa yhtyeessä soittanut näyttelijä on keikkojen jälkeen saanut osansa kiusallisesta huomiosta – sekä naisten että miesten toimesta.

– Kai se jonkinlaista ahdistelua se sielläkin on, Lavikainen toteaa.

– Ei välttämättä seksuaalisessa merkityksessä kaikki, mutta se, että joku muu periaatteessa kokee, että hänellä on oikeus omistaa sinut. Siitähän ahdistelussa on pohjimmiltaan varmaan kysymys, näyttelijä jatkaa.

Lisää aiheesta:

Podcast: Lotta Hintsa on kohdannut ahdistelua myös viihdealalla: "Tullaan iholle kysymättä"Näyttelijä Pihla Penttinen seksuaalisesta häirinnästä: "Tämä ei ole vain meidän alamme ongelma"Ohjaajilta suorat sanat häirintäkohusta: "Opettajat ovat varmasti tienneet Törhösen käytöksestä"Roope Salminen Lauri Törhösen ahdistelutapauksesta: "On käsittämätöntä, että puolustavia puheenvuoroja on tullut"A-Studiossa kyynelehtinyt Elina Knihtilä ei ole yllättynyt Törhöseen kohdistuneista ahdisteluepäilyistä: "Olen kuullut pinnan alla keskustelua"Seksuaalista ahdistelua elokuva-alan kulisseissa myös Suomessa? "Samat nimet toistuvat näissä kaikissa jutuissa"
Elokuvat

Tuoreimmat aiheesta

Elokuvat
  • 14:48
    Aku Louhimies

    Aku Louhimies tv-kameroiden eteen ensimmäistä kertaa vakavan sairauskohtauksensa jälkeen

  • ke07:03
    Emma Thompson

    Kolilla kuvattua trilleriä tähdittävä Emma Thompson hehkuttaa Suomea: "Tove Jansson oli nero"

  • ke06:01
    Emma Thompson

    Laturaivolta ei säästy Oscar-voittajakaan – hiihtäjä löi Emma Thompsonia sauvalla Kolilla

  • 27.11.14:41
    Kaija Koo

    Kaija Koo -elokuvan traileri julki

  • 27.11.09:42
    Kuolleet

    Näyttelijä Udo Kier on kuollut