Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Natsikulttuuria esittelevä näyttely herättää kauhua Hollannissa: ”Älkää jakako näitä kuvia somessa”

Julkaistu 09.09.2019 22:23

Elise Tykkyläinen

elise.tykkylainen@mtv.fi

Hollannissa Den Boschin design -museossa on avattu natsikulttuurista kertova näyttely. Museo on joutunut kieltämään kävijöiltään näyttelyn kuvaamisen ja jakamisen, sillä kuvat voisivat lietsoa rotuvihaa päätyessään sosiaaliseen mediaan, kertoo The Guardian.

Näyttely on herättänyt voimakasta kritiikkiä antifasistien keskuudessa.

– Näyttelyn tarkoituksena on ainoastaan kertoa siitä, millaista natsikulttuuri on ollut. Olemme alusta alkaen painottaneet sitä, että natsismi on rasistinen ideologia, sanoo museon johtaja Timo de Rijk.

17.55426487_aop_natsimuseo
Kuvassa oleva taulu on ollut Adolf Hitlerin omistuksessa.

Hakaristien lisäksi museossa killuu muun muassa Adolf Hitlerin suosikkitaiteilijan Arno Brekerin tekemä veistos ja Hitlerin seinällä ollut taulu.

Ainoa huone, missä kuvaaminen on sallittu, on Volkswagen -automallia esittelevä tila.
Turvallisuusjärjestelyt ovat tiukat näyttelyn jokaisessa osassa.

Näyttelyllä halutaan juhlistaa natsien vallasta vapautumisen 75-vuotispäivää. De Rijk kertoo puhuneensa näyttelyä vastustaville aktivisteille jo ennen näyttelyn avautumista.

– Näyttelyä protestoivat kommunistipuolueen nuoret. Me kävimme todella pitkän keskustelun tämän asian tiimoilta. He ovat huolissaan ja väittävät, että me ylistämme tällä natsikulttuuria. En olisi järjestänyt tätä näyttelyä, jos pitäisin sitä natsismin ylistämisenä, mutta ymmärrän, että he ovat tietoisia historian ikävistä tapahtumista, de Rijk sanoo.

Lisää aiheesta:

Kymmeniä arvokkaita taideteoksia vahingoitettiin Berliinissä – Pahin taiteen tärvely Saksassa sitten toisen maailmansodan.Juutalaisviha puhuttaa taas Saksassa – Hallen synagoga-ampuminen nosti vanhat traumat pintaanSaksalainen huutokauppa myy Adolf Hitlerin irtaimistoa juutalaisjärjestön vastustuksesta huolimatta – "Tällaisten tavaroiden kauppa ei saisi tapahtua"Chemnitzissä kuoliaaksi puukotetun ystävä: Ihmiset todella pelkäävät, mutta silti tämän tapauksen hyväksikäyttö on törkeääAdolf Hitlerin vahapatsas poistettiin museosta: Sosiaalisessa mediassa alkoi levitä nauravia selfieitä patsaan kanssa Saksalaismies tänään oikeuteen keskitysleiritatuoinnista
MuseotAlankomaatHistoriaUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Museot
  • 25.11.17:39
    Pariisi

    Louvren ryöstöstä epäilty pääporukka on saatu kiinni

  • 19.11.20:34
    Taide

    Natsien varastama Gustav Klimtin teos myytiin huippuhintaan New Yorkissa – ostajan henkilöllisyys jäi arvoitukseksi

  • 17.11.18:30
    Pariisi

    Louvre sulki yhden gallerioistaan

  • 7.11.17:16
    Mannerheim

    Mannerheimille rakas asia ehti jo kadota – elämys palasi takaisin remontoituun kotimuseoon

  • 7.11.15:45
    Taide

    Pekka Halosen teokset hurmaavat Champs-Elyséen kupeessa – MTV paikalla näyttelyssä