Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Naton ydinaseharjoitukset ensi viikolla – Venäjä saattaa järjestää omat harjoituksensa samaan aikaan

Kuvituskuva Naton harjoituksista Latviasta vuonna 2019.
Kuvituskuva Naton harjoituksista Latviasta vuonna 2019.
Julkaistu 15.10.2022 14:32

MTV UUTISET – KAUPPALEHTI

Sotilasliitto Nato järjestää viikolla vuosittaiset ydinasesotaharjoituksensa tulevalla viikolla Belgiassa ja Pohjanmerellä.

Belgian isännöimään sotaharjoitukseen osallistuu 14 valtiota, eli noin puolet Naton jäsenmaista.

Harjoitukseen osallistuu jopa 60 ilma-alusta, mukaan lukien viidennen sukupolven hävittäjiä ja pitkänmatkan B-52 pommittajia, jotka on suunniteltu ydinkärkien kuljettamiseen.

Harjoituksessa ei kuitenkaan käytetä aitoja ydinkärkiä, Naton julkaisemassa tiedotteessa kerrotaan.

Harjoitus kestää lokakuun 30 päivään saakka.

Järjestääkö Venäjä oman harjoituksen?

Venäjä on tyypillisesti järjestänyt oman ydinaseharjoituksensa vuosittain lokakuussa.

Grom-nimellä tunnetuista harjoituksista ei ole tänä vuonna tiedotettu etukäteen, mutta Reutersin mukaan läntiset viranomaiset odottavat harjoitusten alkavan mahdollisesti vain päivien sisällä.

Toisin kuin Nato, Venäjä on tyypillisesti laukaissut ballistisia ohjuksia osana omia sotaharjoituksiaan. Tämä yhdistettynä viime kuukausina lisääntyneeseen ydinasepelotteluun on omiaan lisäämään Venäjän ja lännen välisiä jännitteitä.

– On erityisen haastavaa olla varma että toiminta jota näemme, asiat jotka tapahtuvat, ovat todella osa harjoitusta eivätkä jotain muuta, Reutersin haastattelema läntinen sotilasviranomainen kommentoi.

Venäjä on myös käyttänyt sotaharjoituksia käynnistääkseen tai peittääkseen todellisia sotilasoperaatioita. Muun muassa Georgian sodassa 2008 ja Ukrainan suurhyökkäyksessä tänä keväänä joukkojen kokoamista perusteltiin sotaharjoituksilla.

Viime viikolla Venäjän hyökkäyksen johtoon nimitettiin kenraali Sergei Surokov. Tämän viikon alussa Venäjä toteutti laajan ohjuskampanjan pommittamalla ukrainalaiskaupunkeja.

Katso myös: Amerikkalainen ydinasiantuntija uskoo Putinin harkitsevan ydinaseiden käyttöä – tietää keinon, jolla Venäjä voidaan viime kädessä pysäyttää

1:58Amerikkalainen ydinasiantuntija uskoo Putinin harkitsevan ydinaseiden käyttöä – tietää keinon, jolla Venäjä voidaan viime kädessä pysäyttää

Lisää aiheesta:

MTV Uutiset Kiovassa: Venäjän uskotaan harjoittelevan sotaharjoituksissaan hyökkäystäTrumpin päätökset näkyvät – ISW: Ukrainan Himarsit ja Atacms-ohjukset hiljenivät, Venäjän ballistisia iskuja ei torjutaNaton ydinaseharjoitus alkaa maanantaina, Suomi tiettävästi mukanaVenäjä järjestää jättimäisen sotaharjoituksen – Putin kommentoiPutin tarkkaili ydinaseharjoitusta – Venäjän julkaisema kuvamateriaali esitteli strategista kalustoaStoltenberg: Nato lähettää Ukrainaan drone-jammereita – häiritsevät vihollisen lennokkeja ja tekevät niistä tehottomia
NatoVenäjäYdinaseetUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Nato
  • 11.12.12:45
    Mark Rutte

    Naton Rutte: Yhdysvallat on sitoutunut Euroopan turvallisuuteen

  • 11.12.09:20
    Ukrainan sota

    Kenraaliluutnantti: Venäjän hyökkäys Eurooppaan on varmaa, jos tällainen rauhansopimus hyväksytään

  • 11.12.07:02
    Alexander Stubb

    Stubb vierailee tänään maassa, josta tuli yllättäen yksi Ukrainan tärkeimmistä tukijoista

  • 10.12.23:34
    Eurooppa

    Euroopan puolustuksesta väännetään kättä Yhdysvalloissa

  • 9.12.20:24
    Ydinaseet

    Naton ex-pääsihteeri MTV:lle: Venäjän pohjoiset ydinaseet eivät ensisijaisesti osoita Suomeen