Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Naton Stoltenbergin mukaan Turkin huolet ovat oikeutettuja: "Ne koskevat terrorismia ja aseiden vientiä"

19:56Presidentti Niinistö ja Naton pääsihteeri Stoltenberg pitävät yhteisen lehdistötilaisuudenKatso kokonaisuudessaan Niinistön ja Naton Stoltenbergin tiedotustilaisuus (ei tekstitystä)
Julkaistu 12.06.2022 19:57

Rasmus Ekström

rasmus.ekstrom@mtv.fi

Turkin huolenaiheet Suomen ja Ruotsin Nato-jäsenyydestä ovat oikeutettuja, sanoi Naton pääsihteeri Jens Stoltenberg tänään tiedotustilaisuudessa tasavallan presidentti Sauli Niinistön kanssa Naantalissa.

– Nämä huolet ovat oikeutettuja, ne koskevat terrorismia ja aseiden vientiä. Meidän täytyy ymmärtää, että kaikista Nato-liittolaisista juuri Turkki on joutunut eniten terroristi-iskujen kohteeksi.

Turkki on estänyt Suomen ja Ruotsin Nato-jäsenyyden käsittelyä jo yli kuukauden ajan. Presidentti Recep Tayyip Erdogan on kritisoinut Suomea ja Ruotsia esimerkiksi Kurdistanin työväenpuolue PKK:n tukemisesta.

2:57Naton Stoltenberg kertoi Turkin huolien olevan oikeutettuja Kultaranta-keskustelujen tiedotustilaisuudessaNaton Stoltenberg kertoi Turkin huolien olevan oikeutettuja Kultaranta-keskustelujen tiedotustilaisuudessa

Stoltenberg muistutti, että Turkki on Natolle erittäin tärkeä jäsenmaa.

– Kun elintärkeä liittolainen kuten Turkki esittää huolensa terrorismista, niin meidän on otettava heidät vakavasti, Stoltenberg sanoi tiedotustilaisuudessa.

Vaikka Turkin huolenaiheet ovat Stoltenbergin mukaan oikeutettuja, hän toivoo pattitilanteelle mahdollisimman nopeaa ratkaisua. Pääsihteeri lupasi jatkavansa läheistä yhteistyötä Suomen, Ruotsin ja Turkin kanssa, jotta asiasta saadaan päätös.

Lue myös: Suomi ei luovuttanut Turkille miestä, joka heitti polttopullon suurlähetystöä kohti Helsingissä – Suomea on pyydetty luovuttamaan ihmisiä, joita on syytetty Turkissa terrorismikytköksistä

Turkki on erittäin tärkeä Natolle

Stoltenberg perusteli Turkin tärkeää asemaa tiedotustilaisuudessa. Valtio sijaitsee maantieteellisesti merkittävällä paikalla ja on ollut merkittävässä roolissa taistelussa terroristiryhmiä kuten ISIS:iä vastaan.

Turkissa on myös enemmän pakolaisia kuin missään muussa Nato-maassa, ja maa auttaa Ukrainaa tällä hetkellä paljon.

Stoltenberg mainitsi myös Turkin roolin maailmaa kohtaavan viljan kuljetuskriisin ratkaisemisessa. Turkin ja Venäjän ulkoministerit keskustelivat aiemmin tällä viikolla Ukrainassa jumissa olevan viljan kuljettamisesta muihin maihin.

"Toivottavasti löydämme lopulta ratkaisun, joka kelpaa kaikille"

Presidentti Sauli Niinistö ei kertonut tiedotustilaisuudessa, onko Turkin kanssa käydyissä neuvotteluissa tapahtunut huomattavia käänteitä.

– Edistystä on ehkä vain se, että meillä on avoimet yhteydet ja jatkamme keskusteluja. Tapaamisia tullaan pitämään, Niinistö sanoi.

8:52Miksi Turkki kiristää kurdikysymyksellä Suomen Nato-jäsenyyttä?Miksi Turkki kiristää kurdikysymyksellä Suomen Nato-jäsenyyttä?

Erdoganin negatiivinen kanta Suomen Nato-jäsenyyteen oli tullut Niniistölle yllätyksenä. Hän oli saanut päinvastaista viestiä Turkin suunnalta useamman kuukauden ajan ennen Suomen virallista päätöstä hakea Nato-jäsenyyttä.

Turkin vastaan hangoittelu ei kuitenkaan muuta Niinistön mukaan Suomen Nato-suunnitelmia. Turkin huolet otetaan kuitenkin vakavasti.

– Toivottavasti löydämme lopulta ratkaisun, joka kelpaa kaikille, Niinistö sanoi tiedotustilaisuudessa.

Lue myös: Venäjälle on tärkeää, että Turkki on "kivi Naton kengässä", asiantuntija arvioi – "Venäjää varmasti miellyttää, että Suomen sekä Ruotsin Nato-hakemukset eivät etene"

Stoltenberg kehui Suomen kykyä itsenäisiin päätöksiin

Stoltenberg painotti tiedotustilaisuudessa, että Suomen ja Ruotsin Nato-jäsenyys vahvistaisi Pohjoismaiden liittoumaa.

– Sekä Suomella ja Ruotsilla on vahvat demokratiat ja kyvykkäät armeijat, Stoltenberg sanoi.

6:05Kuinka pitkään Turkki voi viivyttää Suomen Nato-prosessia?Kuinka pitkään Turkki voi viivyttää Suomen Nato-prosessia?

Stoltenbergin mukaan on tärkeää, että Suomen Nato-hakemus on saanut sekä kansan että politiikkojen yhteisen tuen.

– Se osoittaa, että Suomi on maa, jolla on rohkeus tehdä omat itsenäiset päätöksensä.

Niinistön ja Stoltenbergin väliset keskustelut jatkuvat Kultarannassa huomenna.

Lue myös: Erdogan: Turkki ei voi hyväksyä Suomen Nato-jäsenyyttä, sillä valtiontelevisio näyttää terroristijohtajien haastatteluja

Lisää aiheesta:

Stoltenberg: On tullut aika ratifioida Ruotsin jäsenyys – matkustaa Turkkiin keskustelemaan jäsenyydestäStoltenberg taivutteli Turkkia Suomen ja Ruotsin Nato-jäsenyyksien kannalle, mukana tapaamisessa myös Stoltenbergin ja Erdoğanin puolisotRisto E. J. Penttilä: Kultarannassa kuullut Naton nokkamiehen puheet Turkista "vaikuttivat nöyristelyltä"Niinistö Kultaranta-keskusteluissa: "Turkin turvallisuushuolet otetaan vakavasti" – presidentti peräänkuulutti myös Ukrainan tukemistaNaton Stoltenberg: Järjestän Suomen, Ruotsin ja Turkin tapaamisen lähipäivinäNaton Stoltenberg: Sotilasliitto käsittelee Turkin esiin nostamia huolia
Jens StoltenbergSauli NiinistöNatoTurkkiKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Jens Stoltenberg
  • 8.9.23:47
    Norja

    Maahanmuuttovastaiselle puolueelle iso voitto Norjan parlamenttivaaleissa

  • 11.8.13:50
    Alexander Stubb

    Alexander Stubbilta ilmestyy kirja – kansainväliset vaikuttajat ylistävät sitä jo nyt

  • 27.5.16:29
    Sanna Marin

    Sanna Marin ja Pekka Haavisto palkittiin kunniamerkillä – tässä syy

  • 22.10.202416:25
    Kuningas Kaarle Kustaa

    Kuningas Kaarle Kustaalta palkinto Sanna Marinille

  • 08.10.202419:56
    Alexander Stubb

    Stoltenbergin Ukraina-lausunto sai Stubbin vaikeaksi: "Tiedän tunteen, kun vapautuu vastuusta ja pystyy puhumaan vähän vapaammin"