Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Naruhitosta virallisesti Japanin keisari – puoli miljoonaa pikkurikollista armahdettiin kruunauksen kunniaksi

3:35Japanissa kruunataan uusi keisariKeisari Naruhito kruunattiin Japanin 126. keisariksi.
Julkaistu 22.10.2019 09:23

MTV UUTISET – STT – AFP

Uuden keisarin valtaannousua seurasi noin 2 000 arvovierasta.

Japanin keisari Naruhito, 59, on kruunattu Tokiossa. Hänestä tuli näin Japanin 126. keisari. Kruunajaisia seurasi lähes 2 000 arvovierasta liki 200 maasta. Paikalla on myös presidentti Sauli Niinistö puolisoineen.

Lue myös: Suomessa vieraillut Japanin kruununprinssi varoitti keisarillisen perheen kutistumisesta

Naruhito otti vastaan keisarin virkatehtävät toukokuun alussa, sen jälkeen kun hänen isänsä Akihito luopui kruunusta. Akihito on ensimmäinen keisari joka luopui vallastaan liki kahteen vuosisataan.

– Lupaan aina rukoilla Japanin kansan ja maailmanrauhan puolesta. Seisomalla Japanin kansan rinnalla tulen täyttämään velvollisuuteni Japanin ja sen kansan yhtenäisyyden symbolina, Naruhito sanoi.

– Japanin kansa tulee kunnioittamaan teidän korkeuttanne keisaria valtion ja Japanin kansan yhtenäisyyden symbolina, vastasi pääministeri Shinzo Abe.

Lue lisää: Japanin uusi keisari piti ensimmäisen julkisen puheensa – vetosi maailmanrauhan puolesta

Tämän jälkeen Abe huusi kolme kertaa "banzai", joka tarkoittaa "kauan eläköön keisari".

Naruhiton valtaannousua kunnioitettiin myös armahduksella: yli puoli miljoonaa pikkurikoksiin syyllistynyttä japanilaista armahdetaan.

"Keisari on nyt lähempänä kansaa"

Keisarin kruunajaisia oli saapunut seuraamaan myös pieni joukko tavallisia japanilaisia, vaikka kruunajaisten suurta paraatia oli lykätty marraskuulle toissa viikonloppuna Japaniin iskeneen taifuunin vuoksi.

Myrsky tappoi lähes 80 ihmistä.

– En tiennyt, että kuninkaallinen palatsi on suljettu. Olisin halunnut mennä sisään, mutta toisaalta olen ihan tyytyväinen siitä, että olen täällä, sanoi seitsemänkymppinen Sanae Yasuda.

– Tänään on tärkeä päivä uudelle keisarille ja keisarinnalle. Tuntuu siltä, että keisari on nyt lähempänä kansaa kuin ennen. Haluaisin, että hän toisi rauhan sanomaa, täydensi Sendaista paikalle tullut Shuichi Hachinuma, 78.

Lue lisäksi: Elossa oleva keisari luopui kruunusta Japanissa ensi kertaa 200 vuoteen

Naruhito on naimisissa keisarinna Masakon kanssa. Huippuyliopistoissa opiskellut Masako luopui aikanaan lupaavasta diplomaatin urasta avioliiton vuoksi.

Pariskunnalla on yksi tytär, 17-vuotias prinsessa Aiko. Koska Aiko on tyttö, hänestä ei tule maan hallitsijaa. Pariskunnan kerrotaan kärsineen valtavista paineista, koska heille ei aikanaan syntynyt poikalasta, tulevaa keisaria.

Lue myös: Liitto "merten prinssin" kanssa vie Japanin prinsessalta tittelin

Sen jälkeen, kun Naruhito ja hänen puolisonsa Masako saivat tyttären, Japanin hallitus ryhtyi valmistelemaan lainmuutosta, joka olisi mahdollistanut keisarinnan valtaannousun.

Mielipidekyselyjen mukaan japanilaisten enemmistö on kannattanut lakimuutosta, jota maan konservatiiviset piirit vastustavat kiivaasti.

Lisää aiheesta:

MTV Uutiset Japanissa: Keisari Naruhito kruunataan Tokiossa – presidentti Niinistö puolisoineen mukana juhlallisuuksissaJapani juhlii uutta keisaria presidentti Niinistön todistaessa: Vallan kolme myyttistä symbolia ikuisessa piilossa – näin yli tuhatvuotinen rituaali tapahtuuJapanin kruununprinssipari saapui Suomeen – mutta keitä he ovat? Moni japanilainen muistaa maanläheisen kaksikon pienestä keltaisesta kuplavolkkaristaKruununprinssi Naruhito, 59, nousee tänään valtaistuimelle – uusi keisarillinen aikakausi alkaa JapanissaKatso video: Japanin keisari Akihito luopui kruunusta – vastaavaa ei ole tapahtunut 200 vuoteenPoikkeuksellista Japanissa: Keisari jättää paikkansa – pääsee nyt keskittymään kalojen tutkimiseen
Keisari NaruhitoJapaniTokioSauli NiinistöKeisari AkihitoUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Keisari Naruhito
  • 26.11.202410:01
    Prinsessa Catherine

    Prinsessa Catherine edustaa ensi viikolla

  • 26.10.202106:34
    Japani

    Japanin prinsessa Mako avioitui ei-kuninkaallisen kihlattunsa kanssa – jätti virallisesti keisarillisen perheen

  • 22.10.201905:24
    Japani

    MTV Uutiset Japanissa: Keisari Naruhito kruunataan Tokiossa – presidentti Niinistö puolisoineen mukana juhlallisuuksissa

  • 21.10.201915:20
    Japani

    Presidentti Niinistö tapasi Japanin pääministerin – Jenni Haukio edusti sädehtivänä Muumi-teemapuistossa

  • 17.10.201906:41
    Japani

    Japani suunnittelee keisarin kruunajaisparaatin lykkäämistä taifuuni Hagibiksen vuoksi – presidentti Niinistön määrä osallistua kruunajaisiin