Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Nämä ovat 4 suurta kysymystä, joihin Pentagonin ufo-raportti ei vastaa

6:26Pentagon julkaisi raportin yli 350 uudesta ufo-havainnosta – puolet on toistaiseksi selvittämättömiäKatso myös: Pentagon julkaisi aiemmin raportin yli 350 uudesta ufo-havainnosta – näin sitä kommentoi Suomen ufotutkijoiden puheenjohtaja Heikki Kulju.
Julkaistu 15.03.2024 21:40
Toimittajan kuva

Jari Heikkilä

jari.heikkila@mtv.fi

Yhdysvalloissa hiljattain julkaistussa puolustusministeriön raportissa ei löydetty todisteita ufoista maapallolla. Raportin mukaan maan hallinto ei ole peitellyt tietoa Maan ulkopuolelta olevasta teknologiasta. 

Raporttia varten oli haastateltu henkilöitä, jotka väittivät, että heillä on suoran käden tietoa hallituksen peittely-yrityksistä, sekä heitä, jotka väittivät, että heillä on väitettä vahvistavaa tietoa. 

Pentagonin mukaan suurin osa tehdyistä havainnoista olivat kuitenkin tavallisia esineitä ja ilmiöitä, ja tulosta väärintunnistamisista.

Lue myös: Pentagonin jättimäisistä ufo-tutkimuksista yksiselitteinen raportti

Niin kutsuttuja tunnistamattomia poikkeavia ilmiöitä (UAP / Unidentified Anomalous Phenomena) tutkii Pentagonissa oma osastonsa, Aaro (All-domain Anomaly Resolution Office).

Raportissa mielenkiintoista se, mihin siinä ei vastata

Wired-sivuston toimittaja Garret M. Graff on nostanut artikkelissaan esille neljä suurta kysymystä, johon Pentagonin ufo-raportti ei vastaa. 

Graffin mukaan raportti ei vastaa siihen, että mitä Pentagon sitten oikein piilottelee, jos ei muukalaisia. Graff ihmettelee, että mitä ovat olleet ne salaiset ohjelmat, joita todistajat ovat erehtyneet luulemaan muukalaisteknologiaan liittyviksi.

Mitä teknologioita Yhdysvallat on tutkinut?

Graff pohtii, että mikäli Yhdysvaltain hallitus on tutkinut löytämäänsä "kehittynyttä teknologiaa", niin tällainen teknologia olisi luultavasti peräisin Kiinan ja Venäjän kaltaisista valtioista. 

Hän kysyykin, että mitä teknologiaa tällaisilla valtioilla voisi olla käytössään, mitä Yhdysvalloilla ei ole.

Lue myös: Ufo-videot esillä Yhdysvalloissa – ex-lentäjä ja -komentaja kertovat kokemuksistaan: “Mikään ei voi liikkua niin”

1:09Ufo-videot esillä Yhdysvalloissa – ex-lentäjä ja -komentaja kertovat kokemuksistaan: “Mikään ei voi liikkua niin”Katso, millaisia videoita taivaalla on kuvattu.

Mitä salaista teknologiaa Yhdysvalloilla on käytössään?
Ufo-havaintoihin on usein kytkeytynyt armeijan salaisia lentokoneita, jotka ovat olleet kehitettävinä tai joista ei muuten ole kerrottu julkisuuteen. 

Esimerkiksi CIA on arvioinut, että 1950-luvuilla tehdyistä ufo-havainnoista jopa puolet liittyi U-2-tiedustelulentokoneeseen. Graff arvelee, että Yhdysvaltain hallinto saattaa vielä nykyisinkin yllättää tuntemattomilla koneilla, joita on jälleen erehdytty luulemaan ufoiksi.

Kysymys materiaaliteknologian läpimurroista
Aaron mukaan myös erilaisia hallituksen kehitysprojekteja on erehdytty luulemaan ufoihin liittyviksi. 

Graff pohtii, että minkälaisia voimajärjestelmiä tai materiaaliläpimurtoja puolustusalan tahot ovat kehittämässä parhaillaan, kun niitä erehdytään luulemaan jonkinlaisiksi ufo-projekteiksi. Raportti ei kuitenkaan vastaa näihin kysymyksiin.

Lue myös: Nasa aikoo ottaa isomman roolin ufojen tutkimisessa – "Yksi planeettamme suurimmista mysteereistä"

Synnyttääkö tiedon ja tutkimuksen vallankumous virhetulkintoja?

Tieteen saralla on saatu viime aikoina valtavasti uutta tietoa maailmankaikkeudesta. Moni tutkija uskoo, että uuden tiedon valossa maailmankaikkeus on paljon oudompi, kuin on osattu kuvitellakaan. 

Graff toteaa, että ufo-väitteet herättävät erittäin kiinnostavia kysymyksiä siitä, kuinka suurten fysiikan kehitysloikkausten äärellä hallituksen tutkijat, puolustusalan toimijat ja tutkimuslaboratoriot parhaillaan työskentelevät. Ulkopuolinen saattaisi luulla tällaisia hankkeita ufoihin kytkeytyviksi.

Lue myös: Perun avaruusolentojen mysteeri ratkesi

Hämmentävä ufo kuvattiin Yhdysvalloissa: "Onko siellä jotain sisällä?"

Lisää aiheesta:

Pentagonin jättimäisistä ufo-tutkimuksista yksiselitteinen raporttiUfotutkija kummissaan Nasan lausunnoista: "Kuumaa perunaa pyöritellään – takana täytyy olla joku äly"Nasa aikoo ottaa isomman roolin ufo-tutkimuksessa – "Yksi planeettamme suurimmista mysteereistä"Nasa jatkaa Ufo-jahtia tiukan tieteellisellä otteella: Tunnistamattomat UAP-ilmiöt aiheuttaneet törmäysuhkia sotilaskoneilleUfotutkimus ei löytänyt selitystä lentäville lautasille – yksi pitkään vallinnut teoria on nyt rajattu poisKommentti: Ufojako siellä? Sotilaslentäjät ovat tehneet useita havaintoja oudoista lentävistä esineistä USA:ssa – kongressikin kiinnostui
UfotYhdysvallatTiedeAvaruusUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ufot
  • 12.9.17:58
    Yhdysvallat

    Ufoa moukaroitiin ohjuksella: Video näyttää häkellyttävän seurauksen

  • 15.2.06:33
    Avaruus

    Heikki Kulju on nähnyt ufon neljä kertaa ja se on vasta alkua – joka neljäs suomalainen uskoo vierailuihin ulkoavaruudesta

  • 22.12.202407:58
    Yhdysvallat

    Ufoja, drooneja vai lentokoneita? Mitä ihmiset ovat nähneet New Jerseyn taivaalla?

  • 08.03.202421:10
    Yhdysvallat

    Pentagonin jättimäisistä ufo-tutkimuksista yksiselitteinen raportti

  • 19.09.202317:16
    Ulkomaat

    Meksikossa esitelty "alieni" röntgenkuvattiin – asiantuntija kertoo, mitä löydöstä selvisi