Nämä lääkkeet voivat viedä potenssin
Miehen potenssi on altis monille ulkopuolisille tekijöille. Tiettyjen lääkkeiden ohella myös psyykkiset tekijät saattavat vaikuttaa mieskuntoon.
Yleisimmät potenssiin vaikuttavat lääkkeet löytyvät verenpaine-, masennus- ja psyykenlääkkeiden joukosta. Näiden lääkevalmisteiden kohdalla on suuri riski, että ne aiheuttavat haluttomuutta ja sitä kautta erektio-ongelmia.
− Käytännössä masentunut ihminen ei tosin perusta seksistä juuri muutenkaan. Ja mikäli verenpainelääkkeestä huomataan haluttomuutta, tilalle löytyy valtavasti vaihtoehtoja, Työterveyshuollon erikoislääkäri Vesa Nurmenniemi sanoo.
Potenssia uhkaavat myös runsas ja jatkuva alkoholinkäyttö sekä runsas tupakointi, joka supistaa ja tukkeuttaa suonia.
Nurmenniemi lisää listaan myös yllättävän tekijän: uuden parisuhteen. Ei ole itsestäänselvyys, että tuoreessa suhteessa hormonit hyrräävät kiivaasti.
− On hyvin tavallista, että miehelle tulee rimakauhu. Hän asettaa suuret paineet onnistumiselle ja yrittää suoriutua seksistä, jolloin siitä ei tule mitään.
Nainen, tue kumppaniasi!
Nurmenniemi hoitaa suomalaisten miesten seksuaaliterveyteen liittyviä ongelmia Mehiläinen Miesklinikalla. Asiantuntija suosittelee miehiä ottamaan myös kumppanin mukaan vastaanotolle.
− Tällöin pariskunta ymmärtää, missä ja miten he voivat auttaa toisiaan.
Naisen on hyvä kiinnittää huomiota siihen, miten hän suhtautuu miehensä ongelmaan.
− Mies tulkitsee tilannetta niin herkästi, että pienikin moite naisen taholta voi voimistaa ongelmaa entisestään.
Studio55.fi/Jenni Kokkonen
Uusimmat
-
12:50
Mahdollisesti radioaktiivista romumetallia varastettu Fukushimasta myytäväksi eteenpäin: Määrä ja vaarallisuus mysteeri
-
12:45
Varoitus lasten hupparista: Poista nyöri tai palauta vaate!
-
12:45
MTV selvitti: Aselupien haku yleistynyt lähes koko Suomessa – yhdellä alueella jopa 25 prosentin kasvu
-
12:37
Tappara hankki kovaotteisen jenkkipakin – vyöllä yli 100 NHL-ottelua
-
12:27
Tiedustelulähde: Ukraina iskenyt lentotukikohtaan Krimillä: "Vakavia vahinkoja" – MTV seuraa sotaa
-
12:02
Suomen Muslimifoorumi: Islam on osa suomalaista yhteiskuntaa – näin se ottaa kantaa "päiväkotiin" rakennettuun luvattomaan moskeijaan ja muihin yhteisön epäkohtiin
-
11:54
Salkun arvo hulppeat 62 miljardia – Suomen suurin eläkevakuuttaja päättää ottaa lisää riskiä: Tätä se saattaa tarkoittaa
-
11:45
Live kello 14.30: Millaisen syysmyrskyn SAK nostattaa hallituksen leikkauspäätöksistä? Järjestö lupaa "toimintaa" lokakuun alkuun
-
11:43
Kysely: Näin suomalaiset luottavat tekoälyyn ja someen
-
11:29
Vuoristo-Karabahin tulitaukoneuvottelut alkaneet
-
11:27
SM-liigan tähtipuolustaja ulos isoista ovista – Pelicans-valmentaja näpäytti tuomareita: ”Pari viikkoa sitten opetettiin uusia sääntöjä”
-
11:20
Helena Petäistön matkanteko viivästyi Helsinki-Vantaan lentoaseman ulosmarssijoiden takia – matkalaukut jäivät koneesta
-
10:54
Poliisi: Elokapina tukkinut pääsyn Metsä Groupin Kemin sellutehtaalle
-
10:35
Suomalaiset tekivät heinäkuussa melkein miljoona ulkomaanmatkaa – koronaa edeltävistä luvuista jäädään yhä
-
10:25
Miten käy Esapekka Lapille? Hyundai-pomo vastaa kuumiin kysymyksiin – "Haluan löytää tavan"
-
10:24
Vili sairastui leukemiaan 1,5-vuotiaana – kaksi oiretta saivat lääkärin epäilemään verisyöpää
-
10:22
Leukemian oireet ovat salakavalan epämääräiset – tunnista hälytysmerkit
-
10:18
Tältä näyttää vuoden 2023 Roosa nauha – suunnittelijoina Apulannan Toni Wirtanen ja Sipe Santapukki
-
10:17
Metsä Tissuen suuren vessapaperitehtaan paikka on varmistunut
-
10:16
Venäläispoliitikko uhosi maan pääkanavalla: Suomeen ei pääse enää autolla – panssarivaunulla menoa ei ole kielletty
-
Lataa lisää