Japanilaisen taidemuseon vartijoilla on ollut jo kahden vuoden ajan varsin erikoinen työtehtävä: estää kahta innokasta kissaa pääsemästä sisään museoon.
Onomichissa, Hirosihamassa kaupungin taidemuseoon on yrittänyt jo vuosien ajan päästä kaksi kissaa. Nyt kissoista on tullut kansainvälisiä julkkiksia, kun useat mediat ympäri maailmaa ovat uutisoineet niistä, muun muassa The Guardian ja Bored Panda.
Kaikki alkoi kesällä 2016, kun museoon tuli paikallisen taitelijan kissoja käsittelevä näyttely "Cats — Mitsuaki Iwago Photography Exhibition."
Vain muutaman päivän jälkeen yksi kissa, joka sai nimen Ken-chan, saapui ovelle yrittäen päästä näyttelyyn sisään, mutta sen pääsy evättiin.
– Arvelen, että Ken-chan huomasi joitakin taidekappaleita lasin läpi ja koska kuvien joukossa on kappaleita mustista kissoista, hänen on täytynyt ajatella, että hän on löytänyt uuden ystävän. Ja sitten hän on vain jatkanut palaamista, kertoo museon kuraattori Shinji Umebayashi The Guardianille.
Jos julkaisu ei näy, voit katsoa sen täältä.
