Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Näitkö hiihdon MM-mitalistin erikoisratkaisun? Dramaattinen käänne minuutteja ennen lähtöä oli pilata kaiken

Astrid Öyre Slind hiihti naisten MM-debyytissään pronssille shortsiasussa, muttei suunnitellusti.
Astrid Öyre Slind hiihti naisten MM-debyytissään pronssille shortsiasussa, muttei suunnitellusti.
Julkaistu 25.02.2023 20:04
Toimittajan kuva

Tuomas Hämäläinen

tuomas.hamalainen@mtv.fi

@TuoHamalainen

MM-pronssimitalisti Astrid Öyre Slind, 35, erottui Planican yhdistelmäkilpailussa shortsiasullaan, jossa reisien ja monojen välinen iho oli paljaana. Ratkaisu ei ollut kuitenkaan suunniteltu, vaan hätäveto. Dagbladet kertoo norjalaisen kokeneen draamaa vain minuutteja ennen lähtöä.

LUE MYÖS: Jari Isometsältä kylmäävä nosto Planican mitalitaistosta – "Tulosluettelo olisi ollut toisen näköinen"

Planican lauantai jää varmasti kirkkaana Astrid Öyre Slindin muistoihin. 7,5+7,5 kilometrin yhdistelmähiihto oli hänen ensimmäinen kilpailunsa aikuisten arvokisatasolla, hän saavutti siinä MM-pronssimitalin – ja päivä sai dramaattisen käänteen juuri lähdön alla.

Slind oli lähdössä hiihtämään tavallisessa kilpailuasussaan, mutta kun hän oli pukemassa sitä päälle muutama minuutti ennen kisan alkua, vetoketju meni rikki. Saadakseen puvun nopeasti pois päältä, se piti leikellä.

– En saanut toista pukua monon päälle, joten sekin piti leikata, Slind kertoi Dagbladetille.

LUE MYÖS: Krista Pärmäkoski todisti hurjaa näkyä MM-ladulla – kovia kokenut hiihtäjä hämillään median edessä: "Se oli perseestä!"

Joukkueella oli lähellä sekä sakset että lisäpuku, minkä myötä Slind välttyi katastrofilta. Hän vakuutti olleensa yllättävän rauhallinen.

– Minulla oli hyviä auttajia, Slind kiitteli ja naureskeli pukujen kanssa touhuamiselle.

6:25Lauantai 25.2. klo 19:20Tulosruutu selvitti naisten MM-yhdistelmäkilpailun ratkaisut: kaksoisvoitto Ruotsiin ennen Astrid Öyre Slindiä, pronssista loppuun taistellut Kerttu Niskanen viides.

Episodia todistanut norjalainen maajoukkuekaveri Ingvild Flugstad Östberg kuvaili tapahtunutta dramaattiseksi. Hän kertoi kuulleensa Slindiltä huutoa, mutta totesi, että onneksi apu hajonneen vetoketjun jälkeen löytyi.

– Hän ei ehtinyt riisua monojaan, joten hänen piti leikata puku pois. Ja saadakseen toisen päälle, hänen piti leikata se myös auki, Östberg raportoi ja arveli, että shortsit olivat Slindille "luultavasti mukavat".

LUE MYÖS: Sapiskaa MM-järjestäjille! Ruotsalaismestarin kompuroinnista kylmiä väreitä Suomen leirissä – "Tuollaiset pitäisi huomioida"

Seitsemänneksi sijoittunut Östberg näki tilanteessa myös komiikkaa.

– Minun täytyi nauraa vähän. Lähtöön on neljä minuuttia, ja hän alkaa leikata pukua. Onneksi apu oli saksien kanssa nopeasti tarjolla.

Slind ei ollut hiihtänyt yhtään maailmancup-kilpailua vuoden 2014 jälkeen, kunnes palasi viime joulukuussa takaisin. Hän keskittyi välissä pitkän matkan kilpailuihin. 

1:27Ebba Andersson toteutti unelmansa maailmanmestaruudella – "Halusin olla ensimmäisenä suksienvaihdossa"Ebba Andersson toteutti unelmansa maailmanmestaruudella – "Halusin olla ensimmäisenä suksienvaihdossa."

2:11Kerttu Niskanen taisteli aivan loppuun saakka MM-pronssista – "Hiukan harmittaa"Kerttu Niskanen taisteli loppuun saakka MM-pronssista – "Hiukan harmittaa."

1:46Krista Pärmäkosken oli annettava siimaa perinteisen osuudella – "Kuudes sija oli maksimisuoritus"Krista Pärmäkosken oli annettava siimaa perinteisen osuudella – "Kuudes sija oli maksimisuoritus."

1:11Eveliina Piippo kertasi yhdistelmäkisan kaatumistaan – "Siellä sitten oltiin lumessa"Eveliina Piippo kertasi yhdistelmäkisan kaatumistaan – "Siellä sitten oltiin lumessa."

Lisää aiheesta:

Norjan huippuhiihtäjää ottaa rajusti päähän: "Pilasi kisani"Ruotsin hiihtofiaskossa hämmentäviä piirteitä – Isometsältä havainto Iivo Niskasen keskeytyksestä Ruotsin sopupelillä karu seuraus – Norjan hiihtolegendalta paljonpuhuvaa tekstiä: "Tuloksen manipuloimista"Katastrofikisan kokenut ruotsalaishiihtäjä kommentoi kolarointiaan Iivo Niskasen kanssa – "Olin niin typerä"Sapiskaa MM-järjestäjille! Ruotsalaismestarin kompuroinnista kylmiä väreitä Suomen leirissä – "Tuollaiset pitäisi huomioida"Krista Pärmäkoski todisti hurjaa näkyä MM-ladulla – kovia kokenut hiihtäjä hämillään median edessä: "Se oli perseestä!"
MM-hiihdotMaastohiihtoUrheiluHiihtolajit

Tuoreimmat aiheesta

MM-hiihdot
  • ma16:10
    Hiihtolajit

    MM-hiihdoissa rikottiin lakia: "Tietämyksen ja osaamisen puute"

  • 10.8.08:16
    Maastohiihto

    Jonna Sundling tuomitsee Norjan tähden toimet

  • 20.6.21:17
    Maastohiihto

    Therese Johaugilta uutta tietoa – arvokisauran huipennusta edelsi takaisku: "Repi minua"

  • 3.6.09:27
    Maastohiihto

    Norjan MM-hiihdoista skandaalipaljastus: "Täydellinen kriisi"

  • 1.4.16:14
    Mäkihyppy

    Rangaistut Norjan mäkihyppääjät: Armahdus