Nainen loukkaantui Tinder-treffeillä Kangasalla ja päätti syyttää deittiä raiskauksesta, epäilee poliisi – "Ei olla ymmärretty, minkälainen kivi on laitettu vierimään"
Sisä-Suomen poliisin aiemmin tiedottamaa Tinder-raiskausta epäillään keksityksi. Poliisin mukaan uhriksi ilmoittautunut nainen oli loukkaantunut treffikumppaninsa käytöksestä niin, että oli päättänyt syyttää tätä seksuaalirikoksesta.
Toukokuun lopulla poliisi pyysi havaintoja parikymppisestä ”Nikistä”. Poliisi epäili, että mies oli raiskannut naisen Tinder-treffien päätteeksi Kangasalla pitkäperjantaina. Nainen oli tehnyt asiasta rikosilmoituksen.
Tänään poliisi tiedotti, ettei mitään seksuaalirikosta ollutkaan tapahtunut. Rikosilmoituksen tehnyttä nuorta naista sen sijaan epäillään perättömästä lausumasta viranomaismenettelyssä.
Hänen siis uskotaan valehdelleen raiskauksesta poliisille.
Perättömästä lausumasta viranomaismenettelyssä on säädetty rangaistukseksi sakkoja tai korkeintaan kaksi vuotta vankeutta.
Taustalla ajattelemattomuus
Tutkinnanjohtaja, rikoskomisario Antti Uusipaikka kertoo, että nainen ja ”Niki” olivat kyllä tavanneet. Seksuaalirikosta ei kuitenkaan ollut tapahtunut.
Sen sijaan naisen uskotaan loukkaantuneen miehen käytöksestä ja sanomisista niin, että hän oli päätynyt syyttämään tätä raiskauksesta.
Mitään dramaattisempaa kyseisillä Tinder-treffeillä ei kuitenkaan ilmeisestikään ollut tapahtunut, sillä Uusipaikan mukaan naisen käytöstä selittämään ei ole löydetty mitään ”ulkopuoliselle ilmiselvää” syytä.
– Kiistatta suurin syy rikosilmoituksen tekemiselle on ollut ajattelemattomuus. Ei olla ymmärretty, minkälainen kivi on laitettu vierimään. Toisaalta kyse on ollut jonkinlaisesta hyvityksen hakemisesta tai jopa kostosta.
Harmia sivullisille
Asioiden laita selvisi poliisille, kun naisen kertomuksia ryhdyttiin vertaamaan muuhun asiasta haalittuun näyttöön.
– Ne eivät sopineet keskenään yhteen.
Poliisi ei raiskaustutkinnan aikana tavoittanut ”Nikiä”. Miehen henkilöllisyys kuitenkin selvisi sen jälkeen, kun poliisi oli todennut rikosilmoituksen vääräksi. Miehen etunimi ei ole Niki.
Uusipaikan mukaan poliisi päätti nyt tiedottaa tapauksesta, sillä poliisin aiempi tiedote on aiheuttanut harmia sivullisille.
– Tiedotimme tästä nyt, sillä havaitsimme, että tämä asia on vaikuttanut tuntomerkkeihin sopivien henkilöiden elämiseen ja olemiseen.
Uusimmat
-
06:35
Yhden asian lisääminen ruokapakkaukseen pienentäisi herkkuhimoa ja auttaisi laihtumaan – tuletko ajatelleeksi ruokaostoksilla tätä?
-
06:28
NHL:ssä taas valmentajapotkut – viidennet lähtöpassit kolmeen viikkoon!
-
06:27
Iskikö sarjasylkijä jälleen? Epäsiistin oloinen mies tuli kulman takaa ja latasi Evan päälle räkäklimpin: "Pasmat sekosivat ihan täysin"
-
06:25
Lännen Media: Vankilavirkailijat joutuneet poikkeuksellisen monen väkivaltaisen hyökkäyksen kohteeksi – jengivankien aiheuttamasta uhasta varoitettu
-
06:17
Kadonneen chileläiskoneen osia saatettu löytää merestä – putoamisen syy yhä mysteeri
-
06:08
Britannia äänestää tänään ennenaikaisissa parlamenttivaaleissa – Boris Johnsonin konservatiivit ennakkosuosikkeja
-
06:07
Loistovahvistus Nuorille Leijonille! Mestaripelaaja sai NHL-seuraltaan luvan MM-kisoihin
-
06:05
Pääministeri Marinin avomiehellä on monta rautaa tulessa – Istuu useiden yritysten hallituksessa, mutta kaikkien tilanne ei lukujen valossa ole mairitteleva
-
06:04
Chachi Hildén synnytti esikoisensa kaksi viikkoa sitten – tältä hän näyttää nyt: "Rakastan äitivartaloani"
-
06:03
Loukkaantumiskierteessä ollut Lauri Tukonen otti etäisyyttä jääkiekkoon – valottaa nyt uransa jatkoa: "Voisin olla armollisempi"
-
06:00
Räikkösen kanssa kärhämöinyt tallikaveri esittelee Kimi-imitaationsa: ”En juuri ymmärtänyt, mutta opin paljon”
-
05:58
Metsäteollisuudessa lakko vaihtuu tänään työnantajajärjestön työsulkuun – muu vientiteollisuus palaa töihin
-
05:50
Sanna Marin osallistuu tänään ensimmäiseen EU-huippukokoukseensa Brysselissä – tämä uutta pääministeriä odottaa
-
05:46
KRP epäilee "rotevaa ja häiriintynyttä" naista Raisa Räisäsen murhajutussa – taustalla voi olla mielenterveysongelmia: "Raisa kertoi pelänneensä naista"
-
05:36
Yli 70 ihmistä kuoli jihadistien iskussa Nigerissä – taistelut kestivät useita tunteja
-
05:35
Mieskatsojat kävivät Cristiano Ronaldoon käsiksi! Lukas Hradeckyn ottelussa harvinaisen ahdistavaa draamaa
-
05:21
Ulkoministeri Haavisto selvittää keskustan eduskuntaryhmälle al-Hol-asiaa
-
01:16
Naiset valtaavat alaa yritysmaailmassa: naisjohtajien määrä suomalaisten pörssiyhtiöiden johdossa nousi uuteen ennätykseen
-
00:54
Jalkapallon Mestarien liiga 2019-20 – otteluohjelma, tv-lähetykset ja tulokset
-
00:53
Jalkapallon Mestarien liiga 2019-20 – alkulohkot ja niiden tilanteet
-
Lataa lisää