Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Näin Venäjän onnistuminen Itä-Ukrainassa vaikuttaisi sotaan: "Taistelut saattavat jatkua jopa vuosikymmeniä sissisotana"

9:49Tämä on sodan tilanne Ukrainassa nytKatso yllä oleva video: Tämä Ukrainan sodan tilanne on nyt.
Julkaistu 19.04.2022 10:20
Toimittajan kuva

Eerikki Pitkänen

eerikki.pitkanen@mtv.fi

Venäjän mahdollinen onnistuminen Itä-Ukrainan ja Mariupolin kaupungin haltuunottamisessa voisi pitkittää sotaa merkittävästi.

Näin arvioi MTV:n Uutisaamussa vieraillut Maanpuolustuskorkeakoulun sotilasprofessori Marko Palokangas.

– Tuskin Ukraina tulee kovin herkästi luopumaan yhdestäkään tuumasta omaa maa-aluettaan.

Lue myös: Venäjä iskee nyt kolmesta suunnasta Itä-Ukrainassa

– Vaikka Venäjän asevoimat hallitsisivat Donbassin aluetta yhdessä separatistien kanssa, taistelut saattavat jatkua kuukausia, vuosia tai jopa vuosikymmeniä pitkittyneenä sissisotana.

Palokankaan mukaan Venäjä pyrkii eilen aloittamallaan suurhyökkäyksellä haltuunottamaan koko Donbassin alueen sekä turvaamaan Krimille johtavan maayhteyden.

Lue myös: Luhanskin kuvernööri suurhyökkäyksestä: "Tämä on helvetti"

Sotilasprofessori ennakoi, että Venäjä saattaisi pyrkiä tulevissa neuvotteluissa vaatimaan saavuttamansa alueen vakauttamista, mikäli se onnistuu tavoitteissaan.

Palokangas kuitenkin toteaa, että vain aika näyttää, millaiset mahdollisuudet Venäjällä on onnistua tavoitteissaan, sillä Ukraina on onnistunut yhä puolustautumaan ja siirtämään joukkojaan pahimpaan hyökkäyssuuntaan.

Ukrainan pääministeri Denys Shmyhalin mukaan Mariupolin satamakaupunki on yhä osittain ukrainalaisjoukkojen hallussa.

– Kaupunkia ei ole menetetty. Siellä on edelleen joukkojamme ja sotilaitamme, jotka tulevat taistelemaan loppuun saakka, Shmyhal totesi amerikkalaiselle ABC-yhtiölle.

Lue myös: 

Zelenskyi Venäjän aloittamasta taistelusta Itä-Ukrainassa: "Suurin osa Venäjän armeijasta on keskittynyt tähän hyökkäykseen"

Lisää aiheesta:

Yhdysvaltain ilmavoimien entinen eversti: Ukrainan tavoitteena on ottaa haltuun Venäjän maasilta KrimilleVenäjän panssarien läpimurto Itä-Ukrainassa "puolustajan kannalta valitettavasti mahdollinen" – Ukraina povaa päätaisteluja loppuviikolleAsiantuntija: Suurhyökkäys on Venäjän valtionjohdon epätoivoinen yritys pysyä kiinni vallassaVenäjä tuhoaa Mariupolia järjestelmällisesti, terästehtaan suojissa suuri määrä siviilejä – "Tilanne on äärimmäisen inhottava"Venäjä iskee nyt kolmesta suunnasta Itä-Ukrainassa – tämä on suurhyökkäyksen tavoiteVenäjä pyrkii lähipäivinä koventamaan hyökkäystään – "Seuraava kuukausi tulee olemaan hyvin ratkaiseva"
Ukrainan sotaUkrainaVenäjäUutisaamuUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ukrainan sota
  • Eilen23:31
    Ukraina

    Tällaisiin turvatakuisiin Eurooppa ja Yhdysvallat sitoutuvat

  • Eilen23:27
    Alexander Stubb

    Stubb: Olemme lähempänä rauhaa kuin kertaakaan näiden neljän vuoden aikana – MTV seuraa

  • Eilen22:37
    Ukraina

    MTV Berliinissä: USA:n suostuminen turvatakuisiin olisi suurin edistysaskel pitkään aikaan

  • Eilen09:14
    Ukraina

    Risto E. J. Penttilä: USA pakottaa rauhaa, johon Venäjän eikä Ukrainan ole nyt pakko suostua

  • Eilen07:13
    Ukraina

    Kommentti: Onko läpimurto Berliinissä mahdollinen? Ukrainan tulevaisuudesta pelataan valtavilla panoksilla