Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Video: Näin Suomi juo – lauantaina kello 20-21 lasin ääressä on 840 000 suomalaista

HENRIK ISAKSSON/IBL/IBL
Julkaistu 05.09.2018 09:00

Krista Rastamo

krista.rastamo@mtv.fi

Terveyden ja hyvinvoinninlaitos THL on tutkinut jälleen suomalaisten juomatottumuksia. Tutkimuksesta selviää, että kupin kallistelussa erottuu yksi tunti ennen muita: lauantai-iltaisin kello 20-21 alkoholia juo 840 000 ihmistä.

Terveyden ja hyvinvointilaitoksen THL:n Juomatapatutkimus 2016 kertoo, että suomalaisten alkoholinkäyttö on edelleen kiivainta viikonloppuisin, jolloin tapahtuu 67 prosenttia juomiskerroista.

Eniten suomalaisia on lasin ääressä lauantaina, ja erityisesti kello 20-21, jolloin alkoholia juo yksi kuudesta suomalaisesta eli 840 000 kansalaista yhtä aikaa. Toiseksi suosituin alkoholinkäyttöpäivä on perjantai.

Useimmiten juodaan kotona

Eniten suomalainen juo kotinsa lämmössä: 77 prosenttia juomiskerroista tapahtuu kotona. Näistä kerroista lähes puolet eli 43 prosenttia on kumppanin kanssa kahdestaan juomista.

THL kertoo myös, että alkoholi ei ole Suomessa suosittu ruokajuoma. Vain kahdeksan prosenttia suomalaisista juo viikoittain ruuan kanssa viiniä ja seitsemän prosenttia olutta. 

Artikkeli jatkuu videon jälkeen

0:50Näin Suomi juo: Lauantaina kello 20-21 lasin ääressä on 840 000 suomalaista


Alkoholihaitoista kärsii moni

Näin Suomi juo -juomatapatutkimuksen mukaan oma tai muiden alkoholinkäyttö koskettaa puolta suomalaisista.

2,6 miljoonaa kansalaista on kokenut muiden ihmisten alkoholinkäytöstä johtuvia haittoja lähipiirissään tai julkisissa tiloissa.

Humalahaittoja on kokenut 1,2 miljoonaa suomalaista ja 270 000 on kokenut ongelmia oman alkoholinkäyttönsä vuoksi. 

Positiivista on kuitenkin se, että sekä alkoholin kulutus että sen aiheuttamat haitat ovat vähentyneet huippuvuodesta 2008.

THL

Lisää aiheesta:

Alkoholi maistuu suomalaisille yhä vähemmän Näin koronapandemia vaikutti suomalaisten alkoholinkäyttöön – yksi ikäryhmä vähensi juomista merkittävästiReilu kymmenes suomalaisista on tapellut kännissä – joka kolmas myöntää harrastaneensa seksiä vain humalatilansa takiaSuomalaiset eivät ole lähelläkään Euroopan kärkeä alkoholin kulutuksessa – tutkimus: Vain kaksi prosenttia juo päivittäinTämä käyrä ei jätä mitään arvailujen varaan: Katso tunnin tarkkuudella, miten suomalaisille maistuu alkoholi!Joka seitsemäs suomalainen juo alkoholia yli riskirajojen – käyttävät 60 prosenttia Suomessa juodusta alkoholista
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 07:33
    Ilmastonmuutos

    Metaani lämmittää ilmastoa hiilidioksidiakin tehokkaammin – maailman metaanipäästöt jatkavat kasvuaan

  • 05:30
    Annika Saarikko

    Annika Saarikko kannustaa opiskelijoita lapsentekoon – "Tervein vaihe lapsen saamiseen"

  • 05:22
    Terveydenhuolto

    "Ei tarvitse selittää" – Kovissa kivuissa elävä Lasse antaa omalääkärilleen Annalle täyden kympin

  • Eilen22:53
    Sää

    Talven pakkasennätys rikki: Kittilässä –30,3 astetta!

  • Eilen20:39
    Muutosneuvottelut

    Talousvaikeuksissa rypevä Keski-Suomen hyvinvointialue vähentää lähes 500 työtehtävää