NHL:ssä on suomalaispelaajia, jotka tälläkin hetkellä tuskailevat tehokkuuden kanssa.
Montreal Canadiensin Artturi Lehkosella oli erityisen pitkä kuiva kausi. Vajaan kahden viime kuukauden aikana Lehkonen on pelannut 23 ottelua, joissa hän on kerännyt vain yhden maalin ja yhden syöttöpisteen. Kyseisen jakson aikana Lehkonen pelasi 17 ottelua ilman pisteitä, mutta sen putken hän sai jo katkaistua.
Lehkosen osalta kannattaa muistaa, että 21-vuotias hyökkääjä pelaa tulokaskauttaan NHL:ssä. Kauden aikana isketyt 12+6=18 pistettä on lupaava saldo nuorukaiselta.
Toinen suomalaistulokas Mikko Rantanen on Colorado Avalanchen neljänneksi tehokkain pelaaja. Ykkösketjussakin paljon aikaa viettänyt Rantanen on kerännyt kauden aikana 14+16=30 pistettä, mikä lupaa suuria tulevia vuosia ajatellen. Viime peleissä ruuti on kuitenkin ollut märkää. Rantanen on pelannut kymmenen ottelua ilman tehopisteitä.
Lauri Korpikoski pelasi kaksi viimeistä peliään Dallas Starsissa nollatehoilla, kunnes hänet kaupattiin Columbus Blue Jacketsiin. Korpikoskelta ei lähtökohtaisesti odotetakaan tehoja, mutta Columbuksessa on ollut vaikeaa. Suomalaislaituri on pelannut seitsemän peliä ilman pisteitä ja edellisyön ottelussa Korpikoski seurasi Columbuksen ottelua katsomon puolelta.
Minnesota Wildin keskushyökkääjä Erik Haula on pelannut yhdeksän ottelua pisteittä. Haula pelaa nelosketjun keskellä, joten tulosvastuu ei ole hänen harteillaan. 25-vuotias suomalainen on kuitenkin iskenyt tällä kaudella komeat 13+9=22 pistettä.
Erityisen vaikea kausi on ollut San Jose Sharksin . Loukkaantumisista kärsinyt laitahyökkääjä palasi maaliskuun alussa kuuden viikon huililta. Donskoi on kerännyt kauden 51 pelaamassaan ottelussa vaatimattomat 6+9=15 pistettä. Hän on pelannut yhdeksän ottelua tekemättä pistettäkään – ja se edellinen tehopinna on tammikuulta.

