Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Myrsky riepotti Tallink Siljan laivoja satamassa – Megastar- ja Silja Serenade hinattiin satamaan kovan tuulen takia

4:59Leudon sään vuoksi talvi on monin paikoin Suomea jouduttu perumaan, eikä lämmölle näy loppua – tästä on kyseLeudon sään vuoksi talvi on monin paikoin Suomea jouduttu "perumaan".
Julkaistu 03.01.2020 14:34
Toimittajan kuva
Kati Hyttinen

kati.hyttinen@mtv.fi

Kova tuuli on näkynyt tänään laivaliikenteessä. Vaikka pääosin laivat ovat kulkeneet normaalisti, esimerkiksi Tallink Siljan Megastar- ja Silja Serenade -alukset jouduttiin saattamaan Helsingin satamaan hinaajan voimin.

Tapauksesta uutisoi ensimmäisenä Iltalehti.

Tallink Siljan viestintäjohtaja Marika Nöjd kertoo, että tämänhetkisen tiedon mukaan kaikki yhtiön laivat liikennöivät normaalisti. Myöskään Viking Linellä ei ole tiedossa liikennehäiriöitä. Eckerö Line kertoo verkkosivuillaan peruneensa yhden lähdön Tallinnasta Helsinkiin ja yhden Helsingistä Tallinnaan kovan tuulen vuoksi.

Tallink Siljan Megastaria ja Silja Serenadea auttoi Helsingin satamassa aamulla satamahinaaja Hector.

– Alukset käyttivät apunaan hinaajaa laituriin kiinnittymisen ajaksi. Lisäksi viime yönä Serenade ja Symphony jättivät Maarianhaminan väkistä. Ensi yön tilanne tiedetään myöhemmin, mutta toistaiseksi ei ole tiedossa mitään poikkeuksellista, eli ei peruutuksia eikä juuri nyt myöhästymisiäkään, Nöjd selvittää.

Nöjd kertoo, että hinaajaan turvautuminen on myrskyssä normaali käytäntö.

– Hinaajia käytetään silloin tällöin kovassa tuulessa tai jos tuuli käy sellaisesta suunnasta, että laivan on vaikea kiinnittyä laituriin.

Merialueilla varoitetaan myrskystä, tuulesta ja aallokosta

Suomen merialueilla on voimassa useita varoituksia. Ilmatieteen laitos varoittaa myrskystä Suomenlahdella, Pohjois-Itämeren itäosassa, Merenkurkussa ja Perämerellä. Kovasta tuulesta varoitellaan Pohjois-Itämeren länsipuolella sekä Ahvenanmerellä, Saaristomerellä ja Selkämerellä.


Aallokosta varoitellaan Suomenlahdella ja Pohjois-Itämerellä. Ilmatieteen laitoksen mukaan merkitsevä aallonkorkeus ylittää neljä metriä.

Lue myös: Talvea ei tule etelään sitten millään – jopa 7 astetta lämpimämpää kuin keskimäärin: "Koko tammikuun ennuste on tällä hetkellä hyvin lämmin"

Lisää aiheesta:

Video: Ruotsinlaivojen saapuminen Helsinkiin viivästyi – hinaaja saatteli Silja Serenaden laituriinViking XPRS käännytettiin myrskyssä Tallinnasta takaisin Helsinkiin – MTV Uutisten toimittaja aluksellaLaivaliikenteen uskotaan palaavan normaaliksi huomiseen mennessä – "Matkustajille keli on ollut kyllä kova"Viking Line peruu lähtöjä Ahvenanmaalta myrskyn vuoksiMyrsky murjoo laivoja merellä: Wasaline peruu kaikki lähdöt sunnuntaihin saakka, Viking Linen ja Silja Linen alukset myöhässäVideo: Viking Grace sai osuman laiturista – jopa 15-metrinen aallokko piinaa ruotsinlaivoja
SääVeneet ja laivatHelsinkiKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Sää
  • 13:22
    Joulu

    Kuiva käänne sinetöi etelän mustan joulun – vain Lappi pysyy pakkasella

  • Eilen14:27
    Talvi

    Nyt tulee lunta eteläänkin! Liisa Rintaniemeltä varoitus

  • 13.12.18:07
    Liikenne

    Tarkkuutta liikenteessä: Tiet voivat olla huomenna petollisia

  • 13.12.12:30
    Joulu

    Meteorologi joulun säästä: "Tykkään tästä vaihtoehdosta"

  • 13.12.10:04
    Talvi

    Pakkasennätys rikki!