Veikkausliigassa pronssille sijoittuvan MyPan kasvatti, toppari Tomi Pakarinen, nähdään lauantaina viimeistä kertaa liigakentillä. Ottelu on Pakariselle kaikkiaan 112:s pääsarjatasolla.
Pakarinen tuli MyPaan jo juniorina vuonna 1975. Hän on voittanut MyPan paidassa Suomen cupin vuonna 1992, ja palattuaan kasvattajaseuraansa kolme pronssimitalia liigassa.
Ensi viikolla 32 vuotta täyttävä Pakarinen on koko pelaajauransa ajan ollut joko koulussa, opiskelemassa tai töissä ja toiminut tässä mielessä hyvänä esimerkkinä myös junioripelaajille. Lopettamispäätöskin kypsyi lopulta työn viedessä mieheltä liikaa aikaa.
-Nyt ei yksinkertaisesti aika enää riitä pääsarjatasolla pelaamiseen, Pakarinen toteaa.
Ensimmäisen liigaottelunsa Pakarinen pelasi vasta 4. toukokuuta 1997 TP-Seinäjoen riveissä. Sieltä matka jatkui RoPSin paitaan Rovaniemelle, mistä MyPan valmentaja Juha Malinen löysi miehen takaisin kasvattajaseuraansa.
- Aika mielenkiintoinen sattuma. Olen paljon hankkinut oululaisia pelaajia ja Oulussa Tomikin asui siihen aikaan, vaikka pesunkestävä anjalankoskelainen onkin. Hän on todella esimerkillinen pelaaja, joka on aina hoitanut kentän ulkopuoliset asiansa hienosti. Hän on myös erittäin arvostettu niin oman joukkueen kuin vastustajienkin keskuudessa, Malinen kiitteli uransa päättävää Pakarista.
Malinen korostaa kuitenkin, että vaikka lauantain ottelu on Tomi Pakarisen jäähyväisottelu, MyPa ei lähde peliin show-mielellä vaan taistelemaan pisteistä tosissaan. MyPa kohtaa päätöskierroksella Jokerit, joka pyrkii välttämään suoran putoamisen.
(MTV3-STT)
