Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

MV-oikeudenkäyntiin marssitettiin todistajaksi sotatieteiden tohtori – hänen mukaansa Bäckman maalitti toimittaja-kirjailijan herjauskampanjan kohteeksi

8:19MV-julkaisun Ilja Janitskinin ja"kohudosentti"Johan Bäckmanin syytteiden käsittely alkaa - MTV paikalla hovioikeudessaMTV Uutiset Live oli paikalla, kun hovioikeus alkoi käsitellä Ilja Janitskinia koskevia syytteitä. Janitskin ei tuolloin saapunut paikan päälle terveyssyihin vedoten.
Julkaistu 24.10.2019 14:16

MTV UUTISET – STT

MV-oikeudenkäynnissä kuultiin tänään todistajana Puolustusvoimissa informaatiovaikuttamista tutkinutta sotatieteiden tohtori Saara Jantusta. Hänen mukaansa oikeudessa paljon esillä ollut termi maalittaminen on tuttu myös sotatieteissä.

– Maalittaminen esimerkiksi Yhdysvalloissa tarkoittaa, että mennään jonnekin toiminta-alueelle. Sitten määritellään, kuinka tähän kohteeseen vaikutetaan. Esimerkiksi informaatiovaikuttamisen keinoin, Jantunen sanoi.

Helsingin hovioikeudessa on viime päivinä käsitelty Venäjän informaatiovaikuttamista tutkineeseen toimittaja-kirjailija Jessikka Aroon kohdistunutta vihakampanjaa.

Ilja Janitskinin ja Johan Bäckmanin syytteiden käsittely alkaa hovioikeudessa – käräjillä tuomiot MV-julkaisun törkykirjoituksista ja toimittajan vainoamisesta 

Vihakampanjasta tuomittiin käräjillä Johan Bäckman ja MV-julkaisun perustaja Ilja Janitskin, jotka kiistävät hovioikeudessa syyllistyneensä rikoksiin. Janitskin kiistää olleensa vastuussa MV-julkaisun toiminnasta ja Bäckmanin avustajan mukaan Bäckmanin kirjoitukset olivat yhteiskunnallista valtaa käyttävän toimittajan kirjoitusten arvostelua, joka kuuluu sananvapauden piiriin.

"Tavoitteena uskottavuuden vieminen ja pelottelu"

Jantusen mukaan siviilielämässä maalittamisella voisi tarkoittaa esimerkiksi sitä, että henkilö, jolla on korkea näkyvyys mediassa tai sosiaalisessa mediassa voi nostaa yksittäisen henkilön tikun nokkaan tarkoituksenaan provosoida suuri joukko ihmisiä häiritsemään tätä. Hän kertoi itsekin joutuneensa häirinnän kohteeksi.


– Tavoitteena tai tarkoituksena voi olla kohteen uskottavuuden vieminen, pelottelu, henkilön hiljentäminen, hän sanoi.

Syyttäjän ja käräjäoikeuden mukaan tällaista taktiikkaa sovellettiin myös Jessikka Aroon, jonka elämästä tehtiin hänen itsensä mukaan herjauskampanjalla lähes mahdotonta Suomessa.

Todistajana kuultu Jantunen sanoi, että Bäckmanin toiminnassa oli kyse maalittamisesta.

– Hän on aiheuttanut omalla toiminnallaan sen, että ihmiset levittävät valheellista tietoa ihmisistä. Hän on koko ajan aktiivisesti osallistunut tähän keskusteluun, Jantunen sanoi.

janitskin_lehtikuvaMV-julkaisun perustaja Ilja Janitskin saapui hovioikeuteen, kun toimittaja Jessikka Aron vainoamis- ja kunnianloukkauskokonaisuuden käsittelyä jatkettiin hovioikeudessa Helsingissä 24. lokakuuta 2019. / Lehtikuva.Lehtikuva

Bäckman: Minulla ei ole esimiehinä tiedustelu-upseereita

Johan Bäckman kiistää STT:lle olevansa millään tavalla Venäjän palkkalistoilla. Hän kertoo olevansa Venäjän tukemien Itä-Ukrainan separatistien niin sanotun Donetskin kansantasavallan virallinen edustaja Suomessa. Sama lukee myös hänen käyntikortissaan. Hän on myös toiminut Venäjän presidentin alaisessa strategisen tutkimuksen instituutissa RISI:ssä.

– Olin RISI:n edustaja vuonna 2013 ja se oli tällainen luottamustehtävä, josta ei maksettu mitään palkkaa. Minulla ei ole ollut RISI:n kanssa tekemistä viiteen vuoteen. Se, että olisin töissä Moskovassa ja esimieheni olisivat jotain tiedustelu-upseereita, ei pidä paikkaansa. Se on valhe, Bäckman sanoo.

Bäckman kertoo, että Donetskin edustamisessa on kysymys luottamustehtävästä.

– Nämä ovat tällaisia luottamustehtäviä, ja sitä Donetskin kansantasavallan edustaminen on ollut vuodesta 2014. Jos on kiinnostunut siitä ja haluaa edistää sitä asiaa, voi totta kai osallistua siihen, ei ole mitään estettä.

Seuraavaksi oikeudessa on määrä kuulla Bäckmania ja Janitskinia.

Yksi juttukokonaisuuden asianomistajista, mediayhtiö Sanoma on STT:n suurin omistaja. 

MV-lehden törkykirjoituksista syytetty Ilja Janitskin ei saapunut terveyssyistä oikeuteen – kiistää kaikki rikokset: ”Janitskin ei ole päättänyt, mitä MV-lehdessä julkaistaan”

Lisää aiheesta:

Ilja Janitskinin ja Johan Bäckmanin oikeudenkäynnissä tiukkaa vääntöä sananvapaudesta – syyttäjän mukaan tekivät toimittajan elämästä piinaavaa: "Se on käytännössä tuhonnut hänen elämänsä"Video: MV-sivustoa vastaan kampanjoinut Hanna Huumonen kertoo kokemastaan häirinnästä, joka jatkuu kesken MTV:n haastattelunkin – "Tällaista tämä on"MV-lehden törkykirjoituksista syytetty Ilja Janitskin ei saapunut terveyssyistä oikeuteen – kiistää kaikki rikokset: ”Janitskin ei ole päättänyt, mitä MV-lehdessä julkaistaan”Ilja Janitskinin ja Johan Bäckmanin syytteiden käsittely alkaa hovioikeudessa – käräjillä tuomiot MV-julkaisun törkykirjoituksista ja toimittajan vainoamisesta Ylen toimittaja MV-oikeudenkäynnissä: "Tarkoitus on ollut luoda minusta hirviömäinen kuva journalistina ja ihmisenä"MV-julkaisun perustaja Ilja Janitskin astelee oikeuden eteen Johan Bäckmanin kanssa
OikeudenkäynnitHovioikeusKunnianloukkausVenäjäIlja JanitskinKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Oikeudenkäynnit
  • Eilen20:15
    Henkirikokset

    "Löin niin kovaa kun lähti" – nainen ehti huutaa vain yhden asian ennen vasaran iskua

  • Eilen15:16
    Anneli Auer

    Auer-käräjät: Aikuistuneen lapsen mukaan sijaisvanhemmat manipuloivat ja pelottelivat kertomaan valheita äidistä – MTV seurasi

  • Eilen14:56
    Päivi Räsänen

    Päivi Räsänen ei peräänny kirjoituksistaan: "Raamatun sana ei muutu"

  • Eilen14:37
    Vastaamo

    Aleksanteri Kivimäki hovioikeuden jälkeen: Seuraavalla koneella Tokioon

  • Eilen14:31
    Henkirikokset

    Mikkelin murhakäräjät: 19-vuotias mielentilatutkimukseen