Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Muuttaako autotune ruisrääkän satakieleksi – toimittajamme testasi

3:26Voiko kenestä tahansa tulla huippulaulaja?Viiden jälkeen-ohjelman toimittaja Salla Hekkala testasi huipputuottaja Noraturin studiolla, kuinka paljon omaa lauluääntä voi muuttaa.
Julkaistu 22.02.2023 19:10
Toimittajan kuva

Inka Korhonen

inka.korhonen@mtv.fi

Toimittajan kuva
Salla Hekkala

salla.hekkala@mtv.fi

Välillä kuulee väitettävän, että nykyteknologialla, kenestä tahansa voi tulla huippulaulaja. Viiden jälkeen -ohjelman toimittaja lähti levytysstudiolle katsomaan, voiko ihan tavallisesta ihmisestä, ilman mainittavaa laulutaitoa, saada lauluvirtuoosia.

Toimittaja Salla Hekkala suuntasi tuottaja Noraturin studiolle. Noraturi on tuottanut musiikkia muun muassa Antti Tuiskulle sekä Tuure Boeliukselle.

Tuottamisen lisäksi Noraturi laulaa itsekin ja hyvästä lauluäänestä huolimatta myös hän käsittelee ääntään nykytekniikalla.

– Koen, että se on ihan yksi työkalu muiden joukossa. Se on tehokeino, millä pystyy tekemään paljon asioita. Jos mietitään, että mihin suuntaan musiikki on ylipäätään mennyt.

– Tehdään tosi paljon elektronisesti asioita. Jos se laulu olisi siellä niin, ettei sille ole tehty mitään, se kuullostaisi aika erilaiselta, Noraturi toteaa.

Lauluäänen muokkaaminen on asia, joka jostain syystä myös suututtaa ihmisiä hyvin paljon. Musiikkitutkija Jari Eerolan mukaan yksi syy kiukkuun voi olla tietämättömyys.

– Autotune on sellainen, jolla voi korjata pieniä virheitä. Laulajan pitää kyllä osata laulaa jonkin verran. Tärkeintähän laulussa on soundi. Autotune-ohjelmalla et saa tietyn laulajan soundia, Eerola muistuttaa.

Katso videolta, muuttuiko toimittajan lauluääni autotune-muokkauksella!

Viiden jälkeen Ripsa Koskinen-Papunen Mikko Suursalmi MTV juontaja

Lisää aiheesta:

Tekeekö tekoäly tulevaisuuden hittibiisit? "Hyvä renki, huono isäntä"Toimittaja teki minuuteissa "radiohitin" – uskoisitko, että tämä on tehty tekoälyllä?MTV:n toimittaja testasi rumputaitonsa: Rumpalilegenda arvioi, kannattaako päivätyöt jättää – "Aina kannattaa!"Tältä Käärijän Cha cha cha kuulostaa Jari Karjalaisen BB-äänellä – menestynyt ääninäyttelijä sai uransa alussa murskapalautteen: "Toisin kävi"Draamaa! Yleisö buuaa tuomareiden yksimieliselle päätökselle – 84-vuotiasta Erkkiä ei päästetä jatkoonAsiantuntijat hittiesityksestä: Häikäisevästi laulaneiden lasten äänenkäytössä ei mitään epäilyttävää
MusiikkiViiden jälkeenTeknologiaKotimaa
MTV Uutiset

Viiden jälkeen nähdään joka arkipäivä MTV3-kanavalla kello 16.58 alkaen. 

Ohjelma on katsottavissa suorana ja tallenteena myös MTV Katsomossa. Muista päivän uutisissa ja puheenaiheissa myös MTV Uutiset Live. 

Tuoreimmat aiheesta

Musiikki
  • 18:17
    Ellinoora

    Herkkien kappaleiden tekijä Ellinoora tunnetaan väkevänä esiintyjänä – tästä live-energia kumpuaa

  • Eilen19:41
    Euroviisut

    Yle kommentoi EBU:n Israel-kokousta: "Meillä ei ole tarkkaa tietoa siitä, mistä siinä täsmälleen äänestetään"

  • Eilen14:58
    Musiikki

    Flow'ssa esiintyneen räppärin terrorismisyyte hylättiin

  • Eilen07:51
    Anna Puu

    Seiska: Kurkista Anna Puun miljoonakotiin – on nyt myynnissä

  • to22:08
    Euroviisut

    Israelin Euroviisukohtalosta äänestetään marraskuussa