Erja, 70, kohtasi tiistai-aamuna erikoisen näyn kotipihallaan Mustiolla: Espanjasta Suomeen kävellyt Jean-François Aillet nukkui katoksen alla ja latasi puhelimensa powerbankia läheisessä kauneushoitolassa.
Erja sai tiedon pihallaan nukkuvasta miehestä, kun alakerran kauneushoitolayrittäjä ihmetteli töihin tullessaan katoksen alla nukkuvaa miestä ja lähetti hänestä kuvan Erjalle WhatsAppilla.
– Mies nukkui siinä vielä kahdeksan aikaan, kun tämä tuttavani tuli töihin. Itse menin sitten paikalle kymmenen aikaan. Tässä meidän talossa on katos, jonka alla hän majaili. Oli kauhea sade ja ukonilma ja hän oli oikein mielissään siinä katoksen alla, Erja kertoo MTV Uutisille.

Hän ei epäröinyt käydä juttusille miehen kanssa.
– Tervehdin häntä ja kerroin asuvani yläkerrassa. Sanoin, että kyläläiset vähän ihmettelevät häntä ja viestiä tulee, että mikä leirintäalue tämä meidän piha on.
Erja kuvailee 58-vuotiasta Ailletia puheliaaksi ja avoimeksi.
– Hän oli todella iloisen oloinen pienikokoinen mies. Hän olisi minulle kertonut vaikka ummet ja lammet, mutta minä puhun vähän huonosti englantia ja oli sitten vielä aika siihen kauneushoitolan jalkahoitoon, niin en ehtinyt siinä kauan rupattelemaan.
Erjan mukaan miehellä oli mukanaan armeijan makuupussi, kärryt ja jonkin verran ruokaa.
– Kovin kiitollinen hän oli tästä meidän katoksesta, että pääsi sadetta pitämään sen alle.
– Hän kertoi minulle, että hänellä on yli 80-vuotiaat vanhemmat Ranskassa ja he katsovat kuvia hänen matkastaan päivittäin.


