Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Muovia on jo tarpeeksi: Suomalaiset kehittivät täysin kierrätettävän 3d-tulostusmenetelmän!

3:31Puusta 3D-tulostettuja huonekalujaSuomalaistoimijat ovat kehittäneet yhteistyössä suuren skaalan 3d-tulostusta, jossa käytettävä biomateriaali on täysin kierrätettävissä. Videolla puusta 3d-tulostettuja huonekaluja.
Julkaistu 29.04.2019 07:35

MTV UUTISET – Pyry-Jukka Peltomäki

3d-tulostamisesta on jo vuosien ajan puhuttu teollisuutta mullistavana keksintönä. Suomalaistoimijat ovat kehittäneet yhteistyössä suuren skaalan 3d-tulostusta, jossa käytettävä biomateriaali on täysin kierrätettävissä. Tulostusmenetelmien kehittämisellä tavoitellaan jopa tulostusajan puolittamista.

Yksi kolmiulotteisen tulostamisen ongelmista on sen pitkä kesto, jonka lisäksi tulostamisesta jää materiaalia hukkaan. UPM, ABB sekä Prenta ovat yhdessä kehittäneet menetelmää, jonka avulla tulostus on nopeampaa, halvempaa sekä ympäristölle ystävällisempää.

Yritysten tiedotteen mukaan robotiikan avulla granulaattitulostus on nopeampaa, tehokkaampaa sekä halvempaa. Mahdollisia uusia liiketoiminta-alueita ovat huonekalusuunnittelu, muotinvalmistus ja veneteollisuus.

Prenta Oy:n toimitusjohtajan Riku Rusasen mukaan tulostaminen teollisuurobotilla ja UPM Formi 3d -biokomposiitilla mahdollistavat suurten komponenttien tulostamisen erittäin tarkasti.

– PrentaRobo on suunniteltu valmistavaan teollisuuteen ja työkalulla voi luoda uusia, kustannustehokkaita tuotteita, Rusanen sanoo tiedotteessa.

Täysin kierrätettävä materiaali

Prenta Oy:n 3d-asiantuntija Hanne Purola kertoo, että teollisuuden alalla toivotaan suurempien yksiköiden nopeampaa tulostamista.

– Tavoitteemme on, että tulostusaika puolittuu, Purola sanoo.

UPM Formi 3d on uudentyyppinen, erityisesti 3d-tulostukseen kehitetty biokomposiitti, jossa yhdistyvät sellukuitu- ja biopolymeeriteknologiat.

– Uudessa komposiitissa käytetään PLA-muovia pohjana, jonka seassa on myös puukuitua, materiaalista riippuen noin 20-40 prosenttia, Purola sanoo.

Purola kertoo, että uuden komposiitin ansiosta luontoon ei kerry mikromuovijäämiä. Materiaali pystytään hävittämään täysin tai käyttämään uudelleen. Perinteisestä tulostamisesta eroten, uudesta menetelmästä ei synny lainkaan niin sanottua hukkatulostetta.

– Hukkamateriaali pystytään jauhamaan uudelleen rakeeksi, jota voidaan käyttää esimerkiksi nauhatulostamiseen, Purola kertoo.

Rakeisiin perustuva 3D-tulostus avaa uusia mahdollisuuksia suunnittelijoille

UPM Biocompositesin sovelluspäällikkö Eve Saarikoski osoittaa takanaan jalustalla istuvaa parimetristä lohikäärmettä ja kertoo, että he pystyvät nyt tulostamaan suurempia, mutta etenkin monimutkaisempia muotoja.

– Yleensä tuollaisia isoja kappaleita on vaikea tulostaa esimerkiksi muovista. Kuidun avulla muoto pysyy kuitenkin kasassa. Tämä luo uusia mahdollisuuksia huonekaluteollisuudelle, etenkin design -puolelle, Saarikoski lisää.

Tulostetaanko design-huonekalut tulevaisuudessa kotona?

Formverk on helsinkiläinen design-huonekaluja ja sisustussuunnittelua myyvä yritys. Formverkin sisustussuunnittelija Eva Wikström kertoo, että suomalaiset arvostavat tällä hetkellä juuri luonnonmukaisia tuotteita.

Hän kertoo, että materiaaleista puu on suosiossa ja muovi ehdottomassa pannassa.

– Jotkut huonekaluvalmistajat ovat joutuneet poistamaan valikoimistaan kokonaisia mallistoja, kun muovi on niin epäsuosittua, Wikström kertoo.

Suomalaiset eivät vielä pysty itse tulostamaan design-huonekaluja. Wikström ei pidä ajatusta täysin mahdottomana, että heidänkin yritys myisi tulevaisuudessa huippusuunnittelijoiden 3d-piirustuksia. Asiakkaat käyttäisivät ohjeita itsenäiseen tulostamiseen, tai ylipäätään tulostaisivat huonekaluja oman maun mukaan.

– Sitä voi sitten jokainen itse kokeilla, että miltä se suunnitteleminen tuntuu. Mutta 3d-tulostaminen luo paljon hauskoja ja mielenkiintoisia mahdollisuuksia, Wikström pohtii.

Eniten 3d-tulostamisesta on Wikströmin mukaan hyötyä suunnittelijoille. Huonekalujen suunnittelussa esine käy läpi lukuisia versioita ennen lopullista muotoaan ja uusi teknologia helpottaa kehitysversioiden tekoa.

– Meiltä ei kuitenkaan vielä erikseen tiedustella 3d-tulostettuja huonekaluja, Wikström naurahtaa.

Lisää aiheesta:

Ikonista Johnnie Walker -viskiä voi pian hörppiä paperipullosta – "Tulevaisuudessa merkittävä bisnes"Paperikoneita suljetaan Suomessa, eikä se ole sattumaa – tältä metsäteollisuutemme näyttää tulevaisuudessaIkealta suunnitteilla sienipohjainen pakkausmateriaali – mullistava keksintö vähentäisi jätettä, mutta tuotanto on haastavaaRuokaa bioreaktorista, vaatteita puusta – tulevaisuuden tuotteita esiteltiin näyttelyssäHuikea suomalaiskeksintö: Puusta vaatteita – idea hämähäkinseitistä3D-tulostus halpenee: Saat printterin 300 eurolla, mutta ota tämä huomioon
Kierrätys3D-tulostaminenMuoviSuomiKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kierrätys
  • 20.9.07:34
    Vaatteet

    Miksi kierrätysmyymälän paita maksaa kympin? Selvitimme, mihin hinta perustuu

  • 18.9.20:42
    Vaatteet

    Suomalaiset hurahtivat second handiin eniten maailmassa – yksi ilmiö uhkaa

  • 16.9.20:09
    Flunssa

    Mihin käytetty nenäliina heitetään? Kierrätä syysflunssan jätteet oikein

  • 4.9.07:00
    Puhelimet

    Suomi on Euroopan häpeäpilkku: Kodeissa lojuu 71 tonnia kobolttia, 6 tonnia tinaa, 118 kultakiloa ja 1,8 tonnia magnesiumia – tästä kyse

  • 2.9.12:01
    Hyvän mielen jutut

    SPR:n Kontille yllätyslahjoitus – kulttuuriaarretta ei voitu laittaa myyntiin: "Poikkeuksellista, että teemme tällaisen päätöksen"