Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Muotoilukriitikko kieltäisi muovit – "Suomalaiset pakkaushulluja"

Kaj Kalin sanoo, että lähes kaikki toisen maailmansodan jälkeen valmistettu muovi on vielä olemassa. Kuvassa jätehuoltoa Ämmässuolla.
Kaj Kalin sanoo, että lähes kaikki toisen maailmansodan jälkeen valmistettu muovi on vielä olemassa. Kuvassa jätehuoltoa Ämmässuolla.Colourbox.com
Julkaistu 28.05.2013 10:31

Muotoilukriitikko Kaj Kalin haluaisi kieltää muovien käytön. Jos se olisi hänestä kiinni, pakasteille ei enää tyrkytettäisi kaupassa pientä pussia. Maitokin vietäisiin kotiin valmiin tölkin sijaan omassa kannussa.

– Muovit pitää kieltää. Niitä tuotetaan ja tavaroita pakataan niihin aivan ylimitoitetusti. Suomalaisten liika muovitavaroiden omistaminen on valtavan suuri ongelma, sillä hyvin pientä poltetun muovin määrää lukuun ottamatta joka ikinen toisen maailmansodan jälkeen tehty muovin hippunenkin on vielä olemassa. Tyynellämerellä kelluu parhaillaan jättimäinen muovilautta, ja Suomen rannikoltakin löytyy paljon muoviroskaa, Kaj Kalin sanoo.

Kalin tietää, että hänen mielipiteensä ärsyttää monia.

– Olen huomannut, että Suomessa muovien käyttöä ja vahingollisuutta ei saa arvostella. Aina, kun teen niin, saan närkästyneitä valituskirjeitä varsinkin muoviteollisuudelta ja sitä lähellä olevilta piireiltä. Aihe tuntuu julkisilla foorumeilla aremmalta kuin seksi.

– Se, että suomalaiset ovat täysin pakkaushulluja, kertoo ylivarovaisuudesta. Muovikääreetkin laitetaan muovipusseihin, ja kaupoissa tarjotaan pakasteille pientä pussia. Mieluummin voisi kysyä, onko asiakkaalla omaa kassia mukana. Kyllä ihmisen pitää pystyä laittamaan laukkuunsa pakaste ilman, että sitä laukkua täytyy suojella! Onhan se nyt hölmöä ja uusavutonta, jos ei pysty, Kalin puuskahtaa.

Kalin haluaisi kantaa maidon kannussa kaupasta kotiin.Sari Gustafsson/Lehtikuva

Maito kannussa kotiin

Kalinin mielestä suomalaisten kannattaisi ryhtyä muovipaastoon.

– Toivon, että ihmiset ottaisivat mallia ranskalaisesta tyylistä kantaa patonki kainalossa kotiin ilman käärettä.

– Kananmunia ja maitoakin pitäisi voida ostaa kaupasta ilman pakkausta. Se ei ole takapakkia, ihmisten on vain totuttava näkemään enemmän vaivaa. On kunnioitusta puhtaita elintarvikkeita kohtaan, että maito laitetaan kaupassa kivaan pulloon tai kannuun ja ostokset yhdessä kauniiseen koriin tai kangaskassiin. Näitä ostosreissujen apuvälineitä tulisi suunnitella enemmän. Itse en ole käyttänyt muovikasseja 13 vuoteen.

Kalin huomauttaa, että materiaaleilla on myös psykologisia vaikutuksia.

– Jos omistaa nojatuolin, jonka tietää tehdyn vaikka Hämeenlinnan tienoilla kasvaneesta 150-vuotiaasta myrskyssä kaatuneesta männystä, niin kyllä siinä on paljon kivempi istua kuin muovituolissa, jonka valmistukseen on käytetty öljyn kaltaista rajallista luonnonvaraa ja joka on vain tullut ulos koneesta jossakin. Muovi on psykologisesti tyly ja paha materiaali.

– Hienoja ja korvaamattomia muovit ovat ainoastaan lääketieteen palveluksessa. Modernin ja steriilin sairaalan olisi mahdotonta toimia ilman hygieenisiä, muovista valmistettuja tarvikkeita, Kalin sanoo.

Studio55.fi/Piia Simola

Koti täynnä kemikaaleja − Tiesitkö, mille altistut päivittäin?

"Ihan käsittämätöntä sikailua!" Pääkaupunkiseudulla roskataan röyhkeästi

Pariskunta hautautui elävältä hamstraamiensa roskien alle

Lisää aiheesta:

Muoviroskaa ympäristössä vähentämään pyrkivä EU-direktiivi ei ole loppuun asti mietitty, sanoo asiantuntija – tiukka muovin määritelmä rajaa pois ympäristöystävällisempiä vaihtoehtojaMeillä Suomessa merenrantoja roskataan tupakantumpein: "Joillekin voi tulla yllätyksenä, että tupakan suodattimet luokitellaan muoviksi"Onko tässä kevään trendikkäin dieetti – muovidieetti?Tiedätkö alennusfarkkujesi todellisen hinnan? Lue tämä ennen ostopäätöstä: "Halpa vaate on helppo ostaa ja yhtä helppo heittää pois"Muoviroskan tuottamista voi vähentää monilla arkikonsteilla – "Tällä menolla vuonna 2050 merissä on enemmän muovia kuin kalaa"Monet yritykset ovat reagoineet muovituoteongelmaan – painetta vaihtoehtoihin tuo myös asiakkaiden palaute
Studio55

Tuoreimmat aiheesta

Studio55
  • 06.03.201706:15
    Studio55

    20 todistetta, että sinulla menee paremmin kuin luulet

  • 02.03.201708:06
    Studio55

    Hyvää Elämää -ohjelma jatkaa terveyden tiellä – Studio55.fi-sivujen päivitys lakkaa

  • 02.03.201706:15
    Syöpä

    Jo viiden kilon ylipaino voi nostaa syöpäriskiä puolella

  • 01.03.201719:30
    Studio55

    Syöpäpotilaan hiustenlähtö vähenee tutkitusti tällä keinolla

  • 01.03.201706:15
    Studio55

    Viisi merkkiä siitä, että olet pitkäkestoisessa parisuhteessa