Hollywood-tähti Vanessa Williamsista julkaistiin 40 vuotta sitten alastonkuvia ilman hänen lupaansa.
Näyttelijä Vanessa Williams on Hollywood-uransa lisäksi myös vuoden 1984 Miss America –kilpailun voittaja. Missititteli sai aikanaan ikävän käänteen, kun Williams joutui luopumaan kruunustaan pakon edessä vain 10 kuukautta kruunaamisen jälkeen, ollessaan 21-vuotias.
Hän oli suostunut alastonkuviin muutamaa vuotta aiemmin työskennellessään kuvaajan assistenttina. Kuvien piti jäädä studiolle anonyymisti, eikä niistä olisi pitänyt näkyä muuta kuin vartalon siluetti. Kuvat kuitenkin julkaistiin Penthouse-lehdessä missikisojen jälkeen, vasten hänen tahtoaan.
Ennen kuvien julkaisua missiorganisaatio antoi tähdelle 72 tuntia aikaa luopua kruunusta tai hänet diskataan. Williams luopui tittelistä ja kuvat paukahtivat lehtihyllyille.
Kuvista tarjottiin ökysumma
Hänestä alastonkuvat ottanut kuvaaja sai kuvista rahaa enemmän kuin lehti oli koskaan ennen maksanut kenellekään. Lehti myi lähes 6 miljoonaa kopiota tehden lähes 13 miljoona euroa voittoa. Jopa edesmennyt Playboy-moguli Hugh Hefner kommentoi tapahtunutta moraalittomaksi ja sopimattomaksi aikoinaan.


