Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

MTV Uutisten toimittaja sai huijauspuhelun suomalaisesta numerosta – Tältä kuulostaa, kun niin sanotut Microsoftin tukihenkilöt soittavat

3:45MTV Uutisten toimittaja sai huijauspuhelun suomalaisesta numerosta – Tältä kuulostaa, kun niin sanotut Microsoftin tukihenkilöt soittavatTältä kuulostaa, kun niin sanotut Micrsoft-asiantuntijat soittavat
Julkaistu 15.10.2020 06:02

MTV UUTISET – EREN GÜRLER

MTV Uutisten toimittaja Carlos Sunila sai kesken työpalaverin puhelun numerosta, joka näytti suomalaiselta.

Sunilan mukaan puhelu vaikutti aluksi tulevan oikeasti Microsoftilta, mutta nopeasti Sunilalle kävi ilmi, että kyseessä on huijaus.

– Eniten minua hämäsi se, että puhelu vaikutti tulevan suomalaisesta numerosta. Kävi myös mielessä, että voisiko tämä liittyä työpaikan Microsoft-tiliini. Tajusin kuitenkin nopeasti, että ei työpaikalta soiteta englanniksi, Sunila kertaa puhelua.

Puhelun soittaja väitti soittavansa Windowsin teknisestä päämajasta Kaliforniasta, mutta aksentista päätellen huijauspuhelu saattoi tulla mistä päin maailmaa tahansa.

Puhelun sisältö

Äänitteeltä kuuluu huijarin kertovan, että heidän tarkoituksenaan on poistaa haitalliset ohjelmat toimittajan kotikoneelta.

– Tämä on täysin ilmainen palvelu, emmekä tarvitse edes pääsyä koneellenne, niin sanottu asiantuntija sanoo.

Lue myös: Kimmo houkutteli Windows-huijarit ansaan – heittäytyi mukaan juoneen ja päästi käsiksi laitteilleen: Näin hulvaton operaatio eteni

Kun toimittajamme suostuu operaatioon ja kertoo kotikoneensa olevan auki, siirtyy puhelu toiselle henkilölle, jonka on määrä opastaa toiminnassa paremmin.

Tällä kertaa puhelimessa on naisasiantuntija, joka kertoo, että Sunilan kone on hakkerin hallussa. Hän pyytää toimittajaamme painamaan tiettyä näppäinyhdistelmää ja seuraamaan ohjeita, mutta tässä vaiheessa Sunila pistää pelin poikki.

– Kymmenisen minuuttia jaksoin vääntää, enkä jaksanut enää pidemmälle. Kerroin olevani toimittaja, mutta loppuun asti toisessa päässä oleva vakuutti olevansa oikealla asialla, Sunila sanoo.

Kuuntele videolta huijauspuhelu "Microsoftilta, Kaliforniasta"!

Lisää aiheesta:

Huijarit ryhtyivät käyttämään Tuomon puhelinnumeroa temppuihinsa – nyt hän joutuu vastaamaan suomalaisten soittoihin kesken yöunienkinSaana myi viiden euron vauvantarviketta, menetti 400 euroa – tämä erikoinen viesti paljasti huijarinMTV Uutisten toimittaja myi netissä pelikonsolia – "Jali Sodankylästä" yritti vedättää aivan uudenlaisella huijauksella72-vuotias suomalaisnainen joutui Microsoft-huijauksen uhriksi – näin yleinen huijaus toimiiKimmo houkutteli Windows-huijarit ansaan – heittäytyi mukaan juoneen ja päästi käsiksi laitteilleen: Näin hulvaton operaatio eteniHuijari soitti ja yritti naruttaa – ei tajunnut kilauttaneensa poliisille: "Tämä puhelu oli virhe"
TietoturvaRikosPuhelimetKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Tietoturva
  • 16.10.16:38
    Kymenlaakso

    Työntekijän epäillään tarkastelleen luvatta lähes 600 ihmisen terveystietoja

  • 14.10.11:32
    Windows

    Windows 10: Huijausvaroitus!

  • 14.10.05:03
    Windows

    Windows 10:n päivitykset loppuvat tänään – tätä se tarkoittaa tietokoneellesi

  • 26.9.14:26
    Verkkohuijaukset

    S-Pankki varoittaa huijauksista – huijarin puhelinnumero voi hämätä

  • 24.9.13:14
    Verkkohuijaukset

    Huijausviestin loppuun nolosti unohtunut merkintä paljasti vilpin