Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

MTV Uutisten kirjeenvaihtaja: Teheranin isku on noloa Yhdysvaltain hallinnolle

6:04Hamas-johtajan hautajaiskulkue Teheranissa – näin tapahtumiin on reagoitu USA:ssaNäin Teheranin tapahtumiin on reagoitu Yhdysvalloissa.
Julkaistu 01.08.2024 21:17(Päivitetty 01.08.2024 21:57)

Emilia Aho

emilia.aho@mtv.fi

MTV Uutisten kirjeenvaihtaja Mari Karppinen ei usko Teheranin iskun vaikuttavan hyvältä Yhdysvaltain hallinnon ja Joe Bidenin kannalta, jonka tavoite presidentinvaalivuonna on rauhoittaa Lähi-idän tilannetta. 

Yhdysvalloissa on arvioitu Hamas-johtaja Ismail Haniyehin salamurhan vaikeuttavan tulitaukoneuvottelujen lisäksi panttivankitilannetta sekä lisäävän jännitteitä Lähi-idässä. 

MTV Uutisten kirjeenvaihtaja Mari Karppinen kertoo Valkoisen talon olevan tilanteesta ja sen mahdollisesta eskalaatiosta äärimmäisen huolissaan.

– Yhdysvaltain ulkoministerin Antony Blinkenin kerrotaan ottaneen yhteyttä Qatariin ja pyytäneen, että Qatar puhuisi Hamasin kanssa, jotta tilanne ei eskaloituisi enemmän.

Huolta herättää myös se, että Israeliin kohdistuu mahdollisesti vastaiskuja eri suunnista. 

– Mahdollisena pidetään myös sitä, että juutalaisyhteisöihin globaalisti tehdään jonkinlaisia iskuja ja amerikkalaisten näkökulmasta huoli on myös amerikkalaisjoukoista Lähi-idässä, Karppinen kertoo. 

Teheranin isku näyttää huonolta Yhdysvaltain hallinnolle

Blinken on väittänyt, ettei Yhdysvallat tiennyt Teheranin iskusta etukäteen. 

Karppisen mukaan tämä "on noloa ja näyttää huonolta" Yhdysvaltain hallintoa sekä presidentti Joe Bidenia kohtaan.

– Yksi Bidenin tärkeimmistä ulkopoliittisista tehtävistä ja tavoitteista näin presidentinvaalivuonna on saada rauhoitettua Lähi-idän tilannetta. Kuten tiedetään, viimeisimmät iskut tuskin näin tekevät. 

Karppinen kertoo tilanteen näyttävän myös siltä, että Israelin pääministeri Benjamin Netanjahu luottaa Bidenin pysyvän maan tukena tilanteesta riippumatta. 

– Hän (Netanjahu) tekee omaa uhkarohkeaa eristäytynyttä politiikkaa Yhdysvaltain tahdosta huolimatta. 

Juttua oikaistu 21.55: Jutussa puhuttiin aiemmin virheellisesti iskuista, todellisuudessa kyseessä oli yksi isku. Jutussa kerrottiin myös Karppisen sanoneen sanatarkasti iskun olleen "nolo ja huono juttu". Karppinen sanoi iskun olevan noloa ja näyttävän huonolta. 

Lue myös: NYT: Hamas-pomo tapettiinkin kuukausia sitten kätketyllä pommilla

Hamas johtajansa surmasta: Iran tai me emme halua uutta sotaa, mutta "rikos on rangaistava" – MTV seuraa

Lisää aiheesta:

Analyysi: Trump on kriisissä kotona ja ulkomaillaPresidentti Stubb kommentoi hakulaiteräjähdyksiä: "Sodan ja rauhan välinen viiva on veteen piirretty"Yhdysvaltojen sotilastukikohtaan hyökätty – Risto E. J. Penttilä: Näin Biden kostaaNY Times: Iranissa kovan luokan pidätyksiä salamurhan jälkeen – "Voi olla kohtalokasta johdolle"Biden: Egypti avaa rajanylityspaikan Gazaan 20 apurekalle – MTV seurasi sotaa IsraelissaTutkija varoittaa, että perjantainen salamurha saattaa toistua – "Iranille nöyryyttävää, että näin merkittävä henkilö on onnistuttu surmaamaan"
IranHamas-johtajan salamurhaIsraelYhdysvallatUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Iran
  • 5.10.11:40
    Raha

    Iran aikoo uudistaa rahansa: Kymppitonnista tuleekin ykkönen

  • 28.9.13:29
    YK

    Ulkoministeri Valtosen sääret olivat liikaa Iranin valtion televisiolle

  • 27.9.10:01
    Pakotteet

    Iran kutsui kotiin suurlähettiläänsä Britanniasta, Ranskasta ja Saksasta – syynä pakotteiden palauttaminen

  • 27.9.06:32
    Gaza

    Iranin presidentti sanoo maan tukevan kaikkia sopimuksia aselevosta Gazassa

  • 20.9.22:59
    Ydinaseet

    Iran keskeyttämässä yhteistyön Kansainvälisen atomienergiajärjestön kanssa