Britannian johtamaan JEF-puolustusyhteistyöhön osallistuvat maat jatkavat tänään tapaamistaan Lontoossa. Suomea kokouksessa edustaa presidentti Sauli Niinistö, joka on tänään käynyt kahdenkeskisiä keskusteluja myös Britannian pääministerin Boris Johnsonin kanssa.
JEF-puolustuyhteisön kokoontumisen aiheena on Euroopan turvallisuustilanne. JEF-yhteistyöhön kuuluu pohjoiseurooppalaisia maita.
Niinistö kertoi iltapäivän tiedotustilaisuudessa, että JEF-kokouksessa vallitsi hyvä henki ja mukana olijat olivat samalla asialla.
– Itse kokouksessa sovimme avun koordinoinnista keskenämme. Puhuimme edelleen yhteistyön kehittämisestä ja esiin tulivat myös puolustusharjoitusket, Niinistö kertoo.
Myös talouspakotteet nousivat keskusteluun.
– Jos ja kun tämä päällä oleva kriisi ratkaistaan, sekin kuva on aika hämärä... Emme me entiseen palaa, kovin paljon on muuttunut, Niinistö sanoo.
Niinistön mukaan on vaikea nähdä sellaista tilanneta, että pakotteiden jälkeiseen "normaaliin" elämään olisi enää paluuta.
Yhteistyö Britannian kanssa kehittyy
Niinistö tapasi iltapävästä myös pääministeri Boris Johnsonia. Niinistö kuvaili kahdenkeskeistä keskustelua miellyttäväksi.

