Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Suomi jatkaa rajaliikenteen rajoitusten purkamista – katso pitkä lista maista

4:33Suomi jatkaa rajaliikenteen rajoitusten purkamista – matkustus sallitaan monista maistaSuomi jatkaa rajaliikenteen rajoitusten purkamista.
Julkaistu 08.07.2020 17:56(Päivitetty 08.07.2020 19:04)
Toimittajan kuva
Anna Egutkina

anna.egutkina@mtv.fi

Hallitus arvioi tänä iltana matkustusrajoitusten purkamista neuvotteluissaan Helsingin Säätytalolla.

Tarkoituksena on luopua sisärajavalvonnasta niiden maiden osalta, joissa koronatilanne on hyvä.

Lue myös: Kuohuva hallitus linjaa tänään, mistä maista Suomeen saa matkustaa – MTV Uutiset seurasi ministerien saapumista Säätytalolle

18.58: Husin infetiotautien ylilääkärin Asko Järvisen mukaan ilahduttavaa on se, että tapausten määrät ovat selvästi tulossa alaspäin. Positiivisten näytteiden osuus on ollut koko ajan laskussa. Sairaalahoidossa on koronan vuoksi tällä hetkellä vain muutamia potilaita.

18.50: THL:n johtava asiantuntija Jussi Sane kertoi, ettei koronan globaali huippu ole vielä saavutettu. Intiassa ja Pohjois- sekä Etelä-Amerikassa pandemia jyllää nyt voimakkaimmillaan. Euroopassa tilanne on tällä hetkellä suhteellisen hyvä.

18.40: Suomen ulkoministeri Pekka Haavisto kehotti edelleen välttämään tarpeetonta matkustamista etenkin niissä maissa, joissa on paljon tartuntoja. Ulkoministeriöllä on hyvin rajoitetut keinot auttaa esimerkiksi kohdemaassa karanteeniin joutuvia suomalaisia. Matkustusilmoitus on syytä tehdä aina ulkomaille matkustettaessa.

18:39: Työmatkaliikenne on sallittua lukuisista maista, muun muassa Kiinasta Suomeen. Hallitus seuraa tilannetta ja muuttaa rajoituksia tarvittaessa. 

– Henkilökohtaisesti suosittelen kotimaan matkailua jokaiselle. Se on myös paras tapa tukea kotimaan yrittäjiä. Tässä kuljemme kohti normaalimpaa arkea, Ohisalo sanoi.

18:35: Sisärajan valvonta jatkuu edelleen Suomen ja Espanjan, Portugalin, Luxemburgin, Puolan, Ranskan, Ruotsin ja Tšekin välillä.

18.30: Toissijaisesti voidaan harkita maahantulorajoitusten purkamista niiden maiden osalta, joissa on enintään 10 uutta tapausta sataatuhatta ihmistä kohden edellisen 14 vuorokauden aikana. Näillä perusteilla 13. heinäkuuta alkaen sisärajavalvonnasta luovutaan seuraavien maiden osalta: Hollanti, Belgia, Italia, Itävalta, Kreikka, Malta, Saksa, Slovenia, Slovakia, Unkari, Sveitsi, Liechtenstein. Lisäksi liikenne sallitaan rajoituksetta Suomen ja Kyproksen, Irlannin, Andorran, San Marinon ja Vatikaanin välillä. 

18.25: Hallitus linjasi, että maahantulorajoituksista luovutaan sisärajoilla 13. heinäkuuta alkaen Suomen ja sellaisten maiden välisessä liikenteessä, joissa koronaviruksen ilmaantuvuus on samankaltaien kuin maissa, joiden osalta sisärajavalvonta on jo poistettu. Kriteerinä on, että kahden viikon aikajänteellä tautitapauksia on saanut olla vain alle kahdeksan sataatuhatta ihmistä kohden edellisen 14 vuorokauden aikana. 

18.22 : – Noudatamme edelleen hyvin varovaista linjaa. Koko Suomi on tehnyt suuria uhrauksia koronaviruksen leviämisen estämiseksi tämän vuoden aikana. Näitä uhrauksia on syytä muistaa ja kunnioittaa, sanoi sisäministeri Maria Ohisalo.

18.19: Hallituksen tiedotustilaisuus on myöhässä ja alkoi pari minuuttia ilmoitettua myöhemmin.

Lisää aiheesta:

Suomessa 752 uutta koronatartuntaa, STM esittää 12–15-vuotiaiden rokottamista ja ravintoloiden aukioloihin rajoituksia – tällainen on koronatilanne nytHallituksen tiedotustilaisuus matkustusrajoituksista hetki hetkeltä – jäykistä rajoitteista uuteen järjestelmään: Testaa ja tule -malli voimaan syksyn aikanaUskaltaako muualle Eurooppaan jo lähteä lomalle? STM kertoo, miten Suomi päättää matkustussuosituksista, kun eri maiden tilanteet voivat muuttua nopeastiMatkustusrajoituksista puhutaan, vaikka matkustaa saa – professori kritisoi hallituksen tiedottamista: "Koko ajan on ollut oikeus lähteä ja saapua"Ruotsi on todella kaukana Suomen matkustuskriteereistä – Ruotsin tartuntaluku on yli 118, kun se Suomen vaatimuksen mukaan pitäisi olla alle kahdeksanHallitukselta uusia koronapäätöksiä: Yli 70-vuotiaiden koronasuosituksista luovutaan – näihin maihin avataan rajoja, Ruotsi ei listalla
KoronavirusHallitusKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Koronavirus
  • 11.12.10:05
    Koronarokotus

    Väitöstutkimus vahvistaa: Rokotteet vähensivät selvästi koronakuolemia Suomessa

  • 20.11.16:01
    Politiikka

    Kenen tarina jää kerrottavaksi Marinin "tuhlaajahallituksesta"? Tästä erikoisessa miljardikiistassa on kysymys

  • 19.11.20:01
    Politiikka

    Orpo: Marinin hallituksen törsäilyn hinta maksetaan nyt

  • 19.11.15:03
    Koronatesti

    Poliisit tulivat hakemaan naista koronatestiin – puri ja yritti sylkeä kasvoille: "Te kuolette kaikki"

  • 13.11.18:58
    Influenssa

    Voiko Suomeen iskeä pahin influenssa kymmeneen vuoteen? Virusmuunnos huolettaa maailmalla