Protestit poliisiväkivaltaa ja rasismia vastaan ovat levinneet Yhdysvalloissa satoihin kaupunkeihin ja mielenosoituksia on nähty kaikissa osavaltioissa.
Presidentti Donald Trumpin kritiikki voimistuu, kun entinen puolustusministeri James Mattis ja Yhdysvaltain entiset presidentit George W. Bush, Jimmy Carter, Bill Clinton, ja Barack Obama liittyivät arvostelijoiden joukkoon.
– Emme halua olla vihaisia, mutta haluamme oikeutta, huutavat protestoijat Brooklynissa, New Yorkissa.
Lue myös: Tummaihoinen amerikkalaisteini jakoi äitinsä antamat säännöt hengissä pysymiseen – 15 karua kohtaa: "Älä pistä käsiäsi taskuihin"
Yli viikon jatkuneet protestit ovat sujuneet viime päivinä pääosin rauhallisesti, mutta yöllisiä mellakointia on ollut. Uutistoimisto AP:n laskelmien mukaan yli 10 000 ihmistä on pidätetty mielenosoitusten yhteydessä.
Eniten pidätyksiä on tehty Los Angelesin alueella, sen jälkeen New Yorkissa, Dallasissa ja Philadelphiassa. Poliisiväkivalta pelottaa erityisesti tummaihoisten protestoijien keskuudessa.
– Olen peloissani, että minun vuoroni on seuraavaksi. Valkoisten annettiin protestoida aseistautuneena koronarajoituksia vastaan, mutta meidän mustien on pelättävä, että tulemme poliisin ampumaksi, vaikka emme tekisi mitään, kertoo MTV Uutisille New Yorkin protestien keskellä.
