MTV Uutisten saamien tietojen mukaan maskisuosituksen antaminen on mahdollisesti siirtymässä ensi viikon puolelle.
Sosiaali- ja terveysministeriön ja THL:n asiantuntijat ovat tänään kokoustaneet koronatilanteesta, ja samassa yhteydessä käsiteltiin maskisuositusta.
Torstaina "kerrotaan lisää"
Suosituksen sisältöä valmistellaan parhaillaan ja "se ei ole vielä julkaisuvalmis".
THL:stä kerrotaan, että maskiasiasta "kerrotaan huomenna lisää". Ministeriö ja THL pitää tilannekatsauksen koronasta torstaina kello 10. MTV Uutiset Live näyttää tilaisuuden suorana lähetyksenä.
Aiemmin julkisuudessa on ollut esillä, että THL antaisi maskisuosituksen jo tällä viikolla.
Lue myös: Ministeri Kiuru HS:lle: Kasvomaskien käyttö otettava koronantorjunnan keinovalikoimaan – hallitus ei vielä tiedä, kuinka maskit saadaan kaikkien käyttöön
Suomalaisten koronahamstrauksessa on nyt uusi hittituote, kasvomaskit – kauppias vahvistaa: "Niiden menekki kymmenkertaistui maanantaina"
MTV vertaili: Näin suuri kustannus maskipakosta koituisi erilaisille talouksille – voisivat maksaa työmatkalaiselle liki 90 euroa kuussa
Huolta suosituksen sisällöstä
Yksi lähde kertoo huolestaan liittyen suosituksen sisältöön:
