Asiantuntijat varoittavat, että Britannian lähtö EU:sta heikentäisi unionin vaikutusvaltaa ja olisi siten vaara myös Suomelle. Sen sijaan Venäjä näyttäisi hyötyvän EU:n heikkenemisestä.
Britannia järjestää kansanäänestyksen EU-jäsenyytensä jatkosta, jos EU:n huippukokous hyväksyy ensi viikonloppuna pääministeri David Cameronin neuvottelemat lisäehdot.
Cameron lupautui kaksi vuotta sitten järjestämään kansanäänestyksen sen jälkeen kun hänen konservatiivipuolueensa kellokkaat valittivat jatkuvasti EU-jäsenyyden varjopuolista.
– Cameron teki niin pitääkseen puolueensa yhtenäisenä ennen viime vuoden parlamenttivaaleja. Yllätys oli, että konservatiivit voittivat vaalit selvästi, sanoo pitkän linjan poliittinen toimittaja John Peet arvostetusta The Economist-lehdestä MTV Uutisille Lontoossa.
– Nyt Cameronin täytyy markkinoida itsensä EU:n puolustajana, mutta osa kansasta ei ole vakuuttunut nyt neuvotelluista lisäehdoista
– Edelleen on olemassa äänekäs EU:ta vastustava äärikonservatiivien ja toisaalta kansallismielisten, erityisesti UKIP-puolueen leiri, jonka mielestä Cameronin saavuttamat lisäehdot eivät muuta juuri mitään, Peet jatkaa.
EU lupaa nyt Britannialle useita lievennyksiä EU-säädöksiin. Näihin kuuluu muun muassa hätäjarruksi kutsuttu menettelytapa, jolla maahan tulevien siirtolaisten sosiaalietuuksia rajoitettaisiin muutaman vuoden ajaksi. Lisäksi maalle luvataan, että euroalueen maat eivät tee toimia, jotka rajoittaisivat Britannian puntaan perustuvaa rahajärjestelmää Unionissa.
Britannialle luvataan myös, että sen ei tarvitse nykyistä enempää lähentyä Euroopan unionia. Myös EU:n komission asemaa luvataan hieman heikentää.

