Valkoiseen taloon palaava Donald Trump on luvannut aloittaa Yhdysvalloissa olevien laittomien siirtolaisten massakarkoitukset ensimmäisinä työtehtävinään ensi kuussa. Rajaseudulla asuvat kanadalaiset näkevät jo nyt lisää tulijoita.
Kanadalainen hevostilallinen Linda Flamez on asunut Kanadan ja Yhdysvaltain rajalla koko elämänsä. Flamez on juuri siivonnut tallit ja käy tervehtimässä lumessa päivystäviä hevosiaan.
– Ennen näimme enemmän siirtolaisia, jotka ylittivät rajan Yhdysvaltain puolelle. Nyt siirtolaiset tulevat Yhdysvalloista Kanadaan. Yleensä he eivät häiritse meitä, mutta naapurin oveen koputettiin aamukahdelta. Tulija oli eksynyt ja kylmissään. Hänellä oli vain sandaalit jalassa, vaikka oli pakkasta, Flamez kertoo MTV Uutisille.
Lue myös: Trump suunnittelee rokotusohjelmien lopettamista ja laittomien maahanmuuttajien leirejä
Flamezin mukaan rajanylitys on muuttunut ammattimaisemmaksi ja ylitystä avustaa yhä useammin salakuljettajat.
– Me emme sano mitään, jos joku ylittää rajan jalan, mutta nyt he käyttävät autoja ja lava-autoja ja ajavat aitamme läpi. Joka kerta kun he tulevat läpi, meidän pitää rakentaa uusi aita, Flamez sanoo harmistuneena.
Flamezin piha-aidan toisella puolella on Vermontin osavaltio. Muutkin rajaseudun paikalliset kertovat lisääntyvästä määrästä siirtolaisia pihamaillaan ja moni kanadalainen sanoo olevansa huolissaan, että siirtolaisten määrä vain kasvaa, kun astuu virkaan ensi kuussa.
