Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

MTV Cannesissa: Suomalaiselokuvan ensi-ilta maailmankuuluilla festivaaleilla

Hymyilevä mies -elokuva saa ensi-iltansa Cannesissa huomenna torstaina. Juho Kuosmasen (alin kuva) ohjaamassa elokuvassa näyttelevät Eero Milonoff, Jarkko Lahti sekä mustavalkoisessa kuvassa näkyvä Oona Airola.
Hymyilevä mies -elokuva saa ensi-iltansa Cannesissa huomenna torstaina. Juho Kuosmasen (alin kuva) ohjaamassa elokuvassa näyttelevät Eero Milonoff, Jarkko Lahti sekä mustavalkoisessa kuvassa näkyvä Oona Airola.
Julkaistu 18.05.2016 10:57
Toimittajan kuva

Helena Liikanen-Renger – Ranska

HelenaLiikanen

Cannesin filmifestivaalien arvostetussa kakkossarjassa nähdään tänä vuonna suomalaiselokuva Hymyilevä mies.

Mustavalkoinen, nyrkkeilyaiheinen kertova elokuva Hymyilevä mies on kokkolalaisen Juho Kuosmasen ensimmäinen pitkä elokuva. Maailmanensi-ilta koittaa Cannesissa torstaina.

– On hienoa, että täällä nähdään muitakin kuin Aki Kaurismäen elokuvia. Mutta en nyt vielä lähtisi samalle suoralle kuitenkaan, kyllä Kaurismäki painii ihan eri sarjassa, Juho Kuosmanen naurahtaa.

Kuosmasen elokuva kertoo suomalaisen nyrkkeilijän, Olli Mäen valmistautumisesta MM-otteluunsa Davey Moorea vastaan. Olympiastadionilla vuonna 1962 käydyn ottelun järjesti Suomeen nyrkkeilylegenda Elis Ask.

– Nyrkkeily oli 1960–70-luvulla iso juttu Suomessa. Minusta tuntuu, että nuorempi sukupolvi ei enää Olli Mäkeä tunne. Hänestä oli syytä tehdä elokuva, Kuosmanen kertoo Cannesissa.

Juho Kuosmanen Cannes 15.5.2016
Juho Kuosmanen toukokuussa 2016.

Olli Mäki hävisi nyrkkeilyottelunsa jättiyleisön edessä, mutta on silti pitänyt päivää onnellisimpana, kihlasihan hän tuolloin rakastettunsa Raijan. Siitä tulee myös elokuvan englanninkielinen nimi, The Happiest Day in the Life of Olli Mäki.

– Minä uskon, että me kaikki suomalaiset miehet tarvitaan vahva nainen rinnalle. Naisethan tätä maailmaa pyörittää. Me vähän touhutaan tässä siivellä sitten niitä omia hommia, Olli Mäkeä näyttelevä kokkolalainen Jarkko Lahti nauraa.

Oona Airola Cannes 15.5.2016Oona Airola Cannesissa toukokuussa 2016.

Raijana elokuvassa nähdään niinikään kokkolalainen Oona Airola.

– Tapasin Raijan ennen kuvauksia. Se on se keskipohjalainen luonne, heti tuli sellainen olo, että kemiat toimivat tuon henkilön kanssa, Airola kertoo hymyillen.

– Raija ei ole tyttöystävä, joka on vähän sivussa. Hän perheessä se, joka puhuu ja Olli komppaa sivussa.

Vuosien valmistautuminen rooliin

Valmistautuminen legendaarisen, Kokkolan leipuriksi kutsutun nyrkkeilijän rooliin on ollut mittava.

– Neljä vuotta sitten sain kuulla, että jos projekti toteutuu, pääsisin näyttelemään Olli Mäkeä. Silloin aloitin nyrkkeilyn treenaamisen, Jarkko Lahti kertoo.

Nyrkkeilystä on sittemmin tullut Lahdelle rakas harrastus. Myös legenda Olli Mäki itse on perheineen ollut projektissa vahvasti mukana.

– He ovat ottaneet minut valtavan hyvin vastaan. Olemme aidosti ystäviä nyt, Lahti kertoo.

Jarkko Lahti Cannes 15.5.2016Jarkko Lahti Cannesissa toukokuussa 2016.

Ammattilaisnyrkkeilyn monitoimimiestä, Elis Askia elokuvassa näyttelee Eero Milonoff. Helsinkiläiselle Milonoffille Ask oli tuttu jo omasta lapsuudesta.

– Kun Juho mulle ensimmäisen kerran tästä roolista puhui, niin ensimmäiset mielikuvat oli Elis Askista Kisahallissa. Ask ei tykännyt kun pojat potki nyrkkeilysäkkejä. Kyllä minäkin hänet muistan vaikka nuori olenkin, 1980-luvulla syntynyt Milonoff muistelee.

Se, miltä voimakasluonteinen Elis Ask näyttää valkokankaalla, on kuitenkin näyttelijän oma näkemys. Imitoimaan hän ei ole lähtenyt.

– Tämä on tositapahtumien innoittamana tehty elokuva. Tämä on meidän oma tulkinta niistä ihmisistä ja sen ajan tapahtumista.

Cannes loi paineita

Pääsy arvostetuille elokuvafestivaaleille ei ollut yllätys. Juho Kuosmanen voitti Cannesissa opiskelijaelokuvien sarjan vuonna 2010, mikä takasi paikan festivaaleilla ensimmäisen pitkän elokuvan valmistuttua.

Ei kuitenkaan välttämättä arvostetussa Un Certain Regard -sarjassa. Tieto Cannesista loi myös paineita.

– Jos tekee huonon elokuvan, sitä toivoo, ettei sitä kukaan näe. Mutta jos tekee huonon elokuvan, joka esitetään maailman isoimmilla festareilla, se loi semmoista ekstrajännitystä, Kuosmanen nauraa.

– Sitten kun tämä aihe löytyi, niin sitä pystyi käsittelemään niitä omiakin tunteita paineita kohtaan.

Cannesissa elokuva on ammattilaispiireissä jo otettu hyvin vastaan. Palaute on ollut  Kuosmasen sanoin ”huojentavaa”.

Eero Milonoff Cannes 15.5.2016Eero Milonoff Cannesissa toukokuussa 2016.

Eero Milonoff puolestaan kehuu laveasti työskentelyä ohjaajan kanssa.

– On suuri kunnia saada olla mukana Juhon elokuvassa. Hän on paitsi ammatillisesti lahjakas, hän myös pystyy luomaan luoton ilmapiirin ympärilleen, mikä on kaikista tärkeintä, Milonoff sanoo.

Cannesin kilpasarjojen palkinnot jaetaan viikonloppuna. Suomessa Hymyilevä mies nähdään alkusyksystä.

Lisää aiheesta:

Onni Tommila ystävystyi lähes kymmenen vuotta sitten Samuel L. Jacksonin kanssa – sai näyttelijätähdeltä lahjan, joka on tallessa yhäDome Karukoski, 43, avautuu koulukiusaamisesta ja työuupumuksesta – ja myös menestyksestään: "Minulla on kerran aikoinaan noussut niin sanotusti pissa päähän"Sorjonen-tähti Ville Virtanen pohtii kansainvälisen uran mahdollisuutta: "En sano ei, jos joku sinne väkisin vie"Legendaarinen Spike Lee taisteli Jasper Pääkkösen elokuvaansa: "Kaikki muut näyttelijät olivat tunnettuja kasvoja"Historiaa tehneen suomalaiselokuvan tähti: Harjoittelin roolia varten 4,5 vuottaNyrkkeilyelokuva teki suomalaista historiaa Cannesissa
Elokuvat

Tuoreimmat aiheesta

Elokuvat
  • ma12:30
    Kuolleet

    Ruotsalaisnäyttelijä ja "maailman kaunein poika" Björn Andrésen on kuollut

  • 22.10.17:50
    Sisu

    Sisu 2 -ohjaaja: Näin suomalaisilla tarinoilla valloitetaan maailma – "Boolssit esiin, ei nysvätä"

  • 22.10.10:41
    Ruoka

    Suomi-herkku veti Hollywood-tähden sanattomaksi: "Olen aika varma, että sain tarpeekseni"

  • 21.10.13:27
    Elokuvat

    Pohjoismaiden neuvoston elokuvapalkinto ensimmäistä kertaa Färsaarille – "Jättää jäljen pohjoismaiseen elokuvahistoriaan"

  • 19.10.15:15
    Brigitte Bardot

    Ranskalaisikoni Brigitte Bardot kiidätettiin sairaalaan vakavien terveysongelmien vuoksi