Suomi uusi vuoden takaisen temppunsa ja voitti ringeten MM-kultaa. Kanada kaatui toisessa loppuottelussa 11-5 ja mestaruus irtosi otteluvoitoin 2-0.
Maailmanmestaruus on Suomen historian kahdeksas. Aiemmat kultamitalit ovat vuosilta 1994, 2000, 2004, 2007, 2010, 2013 ja 2016.
Toisin kuin ensimmäisessä finaalissa, Suomi irtosi jo hyvissä ajoin omille teilleen. Jo avauserän jälkeen Suomi johti 3-2, eikä luopunut enää johtoasemastaan. Ratkaisu nähtiin jo kolmannessa erässä, jonka aikana Suomen johto venyi 8-4:ään.
– Sitoutuneiden naisten armeija hoiti homman kotiin, ja Suomi on jälleen kerran maailmanmestari, iloitsi päävalmentaja Timo Himberg.
– Kanada pisti tänään kaiken likoon, mutta olimme hyvin valmistautuneita heidän alkurynnistykseensä. Jo legendaarinen Rauno Korpi sanoi aikanaan, että tehdään avausmaali vaikka riskillä. Sitä periaatetta noudatimme, Himberg myhäili.
Suomen joukkueen tehokkain ratkaisevassa finaalissa oli Lapinlahden Luistin -89 Say Cheesea edustava Anne Pohjola. SM-sarjan pistepörssiä johtava Pohjola takoi ottelussa hulppeat tehot 5+1. Ketjukaveri Marjukka Virta rohmusi tehot 1+4.
– Anne Pohjola osoitti tänään, miksi hän on yksi maailman parhaista ringeten pelaajista – ellei paras. Hän teki uskomattoman hienoja maaleja, Himberg ihasteli.
– Kapteeni Virta oli jälleen kerran se ringeten Mark Messier, joka loi uskoa joukkueeseen ja näytti omalla esimerkillään, mihin suuntaan pitää mennä. On hienoa työskennellä tällaisten urheilijoiden kanssa, Himberg totesi.
