MM-hopea karisti Ilkka Herolan menestyspaineet, näillä eväillä uuteen mitalijahtiin – "Se on ihan otettavissa"
Mitalitilinsä jo näissä MM-kisoissa avannut Ilkka Herola jahtaa jälleen jalometallia torstaina yhdistetyn suurmäen kilpailussa.
Pienen mäen kilpailussa upeasti MM-hopealle hiihtänyt Herola saattaa hyvinkin kasvattaa mitalisaldoaan torstaina. Herola vakuuttaa olevansa yhä hyvässä kunnossa, eikä vahva kisavire ole välipäivien aikana kadonnut.
– Ei se vire tässä parissa päivässä mihinkään muutu. Lähtökohdat ovat ihan samat kuin pienen mäen kisaan. Isossa mäessä pienemmät asiat aiheuttavat isompia eroja, Herola toteaa MTV Urheilulle.
Avauskisan onnistuminen vei painolastin Herolan harteilta. Suomalaistähden ei tarvitse enää kantaa menestyspaineita, vaan voi lähteä kisaan rennoilla ajatuksilla.
– Henkilökohtainen paine on nyt karissut hartioilta. Voi olla rennoin mielin ja tyytyväisenä siihen, että on hyvässä kunnossa arvokisoissa.
Herola on omien sanojensa mukaan keskittynyt viimeisimmissä harjoituksissa liikaa hyppäämisen teknisiin yksityiskohtiin. Onnistuminen vaatii kuitenkin sopivaa rentoutta tekemiseen, eikä omaa tekemistä saa miettiä liikaa.
– Pitää tuossa kisassa vain unohtaa kaikki tekniset yksityiskohdat ja antaa sen (hypyn) tulla. Se vaikuttaa kuitenkin aika paljon siihen, miten paljon sitä voimaa keulassa saa. Vapautuneella rennolla fiiliksellä saa oman parhaansa ulosmitattua, Herola sanoo.
Onnistuessaan Herolalla on jälleen hyvä mahdollisuus taistella mitaleista. Herola tiedostaa kuitenkin, että onnistuneellakin hypyllä takamatkaa kärkeen on tulossa.
– Hyvällä hypyllä lähtötilanne tulee ihan varmasti olemaan samantyyppinen kuin pienessäkin mäessä. Se on ihan otettavissa, mutta vaatii aina onnistumista, Herola toteaa.
Uusimmat
-
11:04
Anne Kukkohovi äimistyy kuulleessaan geeniperimästään: "On merimiehet käyneet hakemassa vähän heiloja"
-
11:01
Tallikaveri ylisti Kimi Räikköstä kauniisti – vieressä istuneen suomalaiskuskin reaktio repeilytti
-
10:54
Maistiainen odotetusta uutuudesta: Polestar 2 saapui Suomeen
-
10:51
Saksassa muistellaan tänään koronaviruksen 80 000 kuolonuhria kolmannen tartunta-aallon riehuessa
-
10:42
Marja, 57, sairastaa harvinaista Menieren tautia – ensimmäinen kohtaus yllätti kasvimaalla: "Tuntui kuin pää olisi ollut kuivausrummussa"
-
10:32
Painoluokka vaihtuu – Elias Kuosmanen jahtaa olympiapaikkaa raskaasta sarjasta
-
10:30
Hehkutettu F1-tulokas sortui alokasmaiseen virheeseen – vaihdelaatikko ”halkesi”, auto ison remontin alle
-
10:11
Pikatyrmäys: Youtube-tähti murjoi entisen UFC-ottelijan – Snoop Doggilta kova miljoonaväite
-
10:03
Hiljaiseloa viettäneeltä Arttu Lindemanilta yllättävä ulostulo uran alkuajoilta: "Poika oli sisällään tosi pelokas ja epäitsevarma"
-
10:01
Kaksi nuorta sairaalaan Forssassa – poliisi varoittaa ajoneuvoilla pelleileviä "karmeista seurauksista"
-
09:50
Lapsen uimakoulu oli herätys Melissalle – muutti elämäntapojaan ja pudotti painoaan 37 kiloa: "Älä odota saavasi tuloksia, jos..."
-
09:43
Toni Vilander hämmästelee yhtä asiaa Valtteri Bottaksen aika-ajoromahduksessa – "Ei pitäis olla mitään yllättävää"
-
09:40
”Olen edelleen toipumisvaiheessa” – vakavasta koronasairaudesta toipunut Pekka Virta on Lukon apuna pudotuspeleissä niin kauan kuin voimat riittävät
-
09:38
Sankari Lionel Messiltä tunteikas viesti – Barcelona juhli Espanjan cupissa
-
09:30
Jani Hakanpää paljasti sovitun juonen – joukkuekaverin kehotus tuotti voittomaalin
-
09:20
NHL-tähti sivusi Gordie Howen ikuisena pidettyä ennätystä – "Haluan, että minut muistetaan siitä, että annoin kaikkeni"
-
09:05
Risto E.J. Penttilän kolumni: Koronasodan välitilinpäätös – Suomi teki yhden karkean virheen
-
09:02
Toto Wolff kertoo aikarajan Valtteri Bottaksen jatkon ratkaisemiselle – tuttu kysymys saa Mercedes-pomon virnistämään C Moren haastattelussa
-
08:59
NHL:n yön suomalaiset: Roope Hintz ja Esa Lindell tehomiehinä – Patrik Laineella sysiruma ilta
-
08:57
Yllättävä Suomi-ruoka päätyi myyntiin Italian Lidliin: "Vähän kuin myisi hiekkaa Saharaan"
-
Lataa lisää