Mitä Turun seudulla tapahtuu, kun vanhat henkirikokset nousevat uudelleen pintaan?
Poliisi tiedotti tällä viikolla ottaneensa uudelleen aktiiviseen tutkintaan vanhan murhatapauksen, jossa uhrina oli kuusikymppinen liikemies Johann Hägerström. Hägerströmin mereen upotettu ruumis löydettiin vuonna 2005, joten tapaus on ollut selvittämättä toistakymmentä vuotta.
MTV on purkanut useista rikoksista uransa aikana epäillyn liikemiehen tapausta tiistaina julkaistussa artikkelissaan. Poliisi uskoo useamman kuin yhden henkilön tietävän teosta, ja etsii muun muassa miehen kadonnutta aatelissormusta. Samalla se selvittää, onko ulkomaillakin liiketoimintaa harjoittaneen miehen murhassa yhteys tämän bisneksiin.
Lue myös: Liikemies Johann Hägerström upotettiin painojen kanssa mereen – KRP avasi uudelleen vanhan murhatutkinnan: "Enemmän kuin yksi tietää teosta"
Tapauksella on sama tutkinnanjohtaja kuin lakimies Ilpo Härmäläisen murhatutkinnassa. Vuonna 1994 kadonnut Härmäläinen löytyi vasta tänä keväänä, eli lähes 30 vuotta katoamisen jälkeen. Oikeuden on määrä antaa tuomio Härmäläisen tapauksesta perjantaina.

