Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Mitä tapahtuu kunnille?

Julkaistu 05.06.2012 05:18(Päivitetty 15.06.2012 08:05)

Hallituksen suunnittelemasta kuntauudistuksesta on luvassa lisää tietoa tänään aamupäivällä. Ministerit kokoontuvat aamulla pääministerin virka-asunnossa Kesärannassa.

Tilannetta Kesärannassa seuraavan MTV3 Uutisten politiikan toimittajan Mari Haaviston mukaan lisätietoa saatetaan saada aamupäivän aikana. MTV3 Uutisten saamien tietojen mukaan kuntauudistus on venymässä tämän hallituskauden yli - vuoteen 2017.

Alkuperäinen tavoite oli, että kuntien määrää olisi vähennetty vuoden 2015 loppuun mennessä. Myös rakennelain voimaantulo siirtynee joillain kuukausilla.

MTV3:n uutisten saamien tietojen mukaan hallitus on pääsemässä sopuun myös pakkoliitosasiasta. Pakkoliitoksia tullaan tekemään ainoastaan niin sanotuissa kriisikunnissa, jotka eivät itse pysty hoitamaan talouttaan kuntoon.

Hallitus on aiemmin ehdottanut muun muassa kuntien määrän rajua vähentämistä. Kuntauudistus on ollut tarkoitus saada voimaan vuoden 2015 alusta, mutta aikataulua on epäilty epärealistiseksi.

MTV3:n Huomenta Suomessa vierailleet Vantaan kaupunginjohtaja Kari Nenonen ja Helsingin kaupunginjohtaja Jussi Pajunen toivovat, että Suomessa on jatkossa riittävän vahvoja ja isoja kuntia, joilla on riittävät veropohja palveluiden takaamiseksi.

Eduskunnassa keskustelu kuntauudistuksesta alkaa huomenna.

(MTV3 - STT)

Kuntauudistuksen aikataulua aiotaan löysätä

Katso Vantaan kaupunginjohtaja Kari Nenosen ja Helsingin kaupunginjohtaja Jussi Pajusen haastattelu: (Huomenta Suomi 5.6.2012)

Sumo video id

Sumo video id

Lisää aiheesta:

Rinnat pitää tutkia joka kuukausi – näin teet sen oikein kotonaAsiantuntijat varoittavat kosmetiikan karkkituotteista: "Erityisen haitallisia nuorille"Ikäraja 100 vuotta – näiden teräsmiesten kuntopiiriin ei kuka tahansa pääseAsiantuntijat varoittavat: Älä sorru tähän laiskaan sudenkuoppaan työhakemuksen kanssaPäihdelääkäri huumeriippuvaisten hoidosta: "Meiltä ammattilaisilta puuttuu aika paljon osaamista"Entinen huumeaddikti Kaapo paljastaa päihdehoidon karun todellisuuden: Heitetään pihalle, kun krapula vasta hellittää
Huomenta SuomiKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Huomenta Suomi
  • ti18:50
    Syöpä

    Rinnat pitää tutkia joka kuukausi – näin teet sen oikein kotona

  • 24.10.12:51
    Ihonhoito

    Asiantuntijat varoittavat kosmetiikan karkkituotteista: "Erityisen haitallisia nuorille"

  • 23.10.18:50
    Vanhukset

    Ikäraja 100 vuotta – näiden teräsmiesten kuntopiiriin ei kuka tahansa pääse

  • 19.10.14:44
    Työnhaku

    Asiantuntijat varoittavat: Älä sorru tähän laiskaan sudenkuoppaan työhakemuksen kanssa

  • 18.10.08:32
    Riippuvuudet

    Päihdelääkäri huumeriippuvaisten hoidosta: "Meiltä ammattilaisilta puuttuu aika paljon osaamista"