Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Mitä avi oikein päätti? Ylitarkastaja valottaa rajoituksia MTV Uutisille: "Lähikontakteja pitää pyrkiä vähentämään niin paljon kuin mahdollista"

2:11Aluehallintovirastot selventävät: Lasten harrastustoimintaa ei ole kiellettyAluehallintovirastot selventävät: Lasten harrastustoimintaa ei ole kielletty.
Julkaistu 13.08.2021 20:10
Toimittajan kuva

Jarno Miettinen

jarno.miettinen@mtv.fi

Terhi Riolo Uusivaara

terhi.riolo-uusivaara@mtv.fi

Aluehallintovirastot ovat tänään täsmentäneet eilisiä päätöksiään kokoontumisrajoituksista.

Torstaina ilmoitettujen päätösten mukaan sisätiloissa saa kokoontua enintään 25 ihmistä kerrallaan, jos tiloja ei voida jakaa lohkoihin, joilla on muun muassa omat poistumistiet. Ulkotiloissa raja on 50. 

Ylitarkastaja Oona Mölsä Etelä-Suomen aluehallintovirastosta sanoo, että eilen annettu päätös perustuu laajoihin asintuntija-arvioihin. 

– Tällä hetkellä epidemiatilanne pääkaupunkiseudulla on erittäin vaikea ja on katsottu, että lähikontakteja pitää pyrkiä vähentämään niin paljon kuin mahdollista. Tämän päätöksen nimenomaisena tarkoituksena on vähentään kontakteja.

Kärkipoliitikot tulistuivat

Eilinen rajoituspäätös nosti tuoreeltaan kohun, kun esimerkiksi pääministeri Sanna Marin (sd.) arvosteli sitä heti illalla. Arvostelijoiden mukaan rajoituspäätös vahingoittaa lasten ja nuroten harrastusmahdollisuuksia.

– Päätöksellä ei ole tarkoitus estää tai kieltää lasten ja nuorten harrastuksia vaan mahdollistaa turvallinen harrastaminen.

Mölsän mukaan päätös koskee nimenomaan tilojen haltijoita, ei tiloissa oleskelevia ihmisiä. Tilan haltijan on varmistettava, että tiloissa on mahdollista pitää kahden metrin turvaetäisyys.

Mölsä sanoo, että ihmiset saavat jatkossakin hakeutua lähikontaktiin, jos sitä haluavat. Heidän olisi kuitenkin syytä miettiä, mitä tekevät.

– Olisiko nyt muutamien viikkojen ajan syytä keskittyä sellaiseen toimintaan, jossa kontakteja ei synny, Mölsä kysyy.

Hän antaa itse esimerkin siitä, mitä se voisi olla. 

– Esimerkiksi tekniikkaharjoitukset, heittoharjoitukset palloiluissa, tai peruskunnon kohottaminen.

Hän sanoo myös, että sellaisetkaan urheilulajit, joissa ei voida pitää kahden metrin turvaväliä, eivät ole päätöksen nojalla kiellettyjä.

– Jos he valitsevat, että he eivät näin tee [pidä turvaväliä], se ei suoraan ole tämän päätöksen perusteella kiellettyä.

Helsinki ei aio vahtia turvavälejä

Mölsän mukaan päätös koskee "hyvin monenlaisia tiloja", muun muassa kirjastoja.

Helsingin kaupungin toimialajohtaja Tommi Laition mukaa Helsingin kaupunki aikoo päätöksestä huolimatta pitää esimerkiksi museot ja kirjastot auki. Kaupunki ei myöskään aio vahtia ihmisten lähikontakteja julkisissa tiloissa.

– Kirjastoissa vähennetään istuimia ja otetaan esimerkiksi osa tietokoneista pois käytöstä, jotta on enemmän tilaa. Mutta jos ihmiset päättävät sisätiloissa hakeutua lähelle toisiaan, sitä emme voi estää, Latio sanoo.

Onko aluehallintovirastojen viestintä ollut sekavaa? 

– Voi olla, että on syntynyt väärinkäsityksiä. Ymmärrän, että tämä lakipykälä, johon päätös perustuu, on hyvin monipolvisesti kirjoitettu. Toki tiedostamme sen, että voimme omalla viestinnällämme yrittää asiaa vielä selventää, Mölsä sanoo.

Lue myös: Eeva Lehtimäen kommentti: Hallitus ei voi syyttää vain aveja koronapäätöksistä  – sitä saa mitä säätää

Lisää aiheesta:

Avi hämmästelee ministereiden puheita: "On aika erikoista, että tulee tällaisia ulostuloja" – lasten harrastustoimintaa ei ole kiellettyTurvavälivelvoite myös lasten ja nuorten harrastustoimintaan – Marin: Hallitus ei ole tyytyväinen ratkaisuunHallitus selvittää, miten koteja voitaisiin valvoa – THL:n Salminen: "Jos halutaan koota porukka juhlimaan, mikään ei estä"Baarit saatiin suljettua vasta erillisellä sulkutilalla – Suomen lakien kankeus hämmästyttää: "Kapakan kiinni saaminen on aivan mahdoton tehtävä"Rajoitetaanko kauppojen tai julkisen liikenteen asiakasmääriä, voidaanko liiketiloja sulkea pakolla, miten käy varatun kampaamoajan? 8 kysymystä ja vastausta uusista rajoituksistaPäätökset julki: Näillä viidellä alueella ravintoloiden toimintaa rajoitetaan lisää jo tulevana viikonloppuna
KoronarajoituksetKoronavirusLiikuntaLapsetNuoretHarrastuksetHelsinkiKirjastotMuseotKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Koronarajoitukset
  • 28.8.21:04
    Saksa

    Uusnatsi muutti sukupuolistatusta saatuaan tuomion Saksassa – päässee nyt naisten vankilaan

  • 22.3.08:30
    Talous

    Suomen Yrittäjät vaatii jälkiselvitystä korona-ajasta kovin sanoin – "Ei hyvää hallintoa"

  • 16.3.22:38
    Koronarokotus

    Poikkeusolojen alkamisesta viisi vuotta – Näin THL:n asiantuntijat muistelevat korona-aikaa

  • 27.10.202416:41
    Perussuomalaiset

    PS:n kansanedustaja raivostui "räteistä lasten naamalla" tv:ssä – kyseessä oli uusinta korona-ajalta

  • 23.09.202420:34
    Ähtärin pandat

    Ähtärin jättiläispandat palautetaan Kiinaan – eläinpuisto isoissa talousvaikeuksissa