Nelinkertainen Suomen mestari Otakar Janecky jäi vuosikymmenen aikana suomalaisten sydämiin etenkin Helsingissä mutta myös Lappeenrannassa. Puhelimitse kotikaupungistaan Tshekin Pardubicesta tavoitettu "Otto" on siirtynyt bisnespuolelle.
– Työskentelen yhdessä porukassa, joka auttaa yrityksiä eteenpäin. Lobbaamiseksi sitä varmaan voi sanoa. Minun roolini on lähinnä avata ovia, koska olen täällä kuuluisa ja kaikkien tuntema. Minä en siis todellakaan ole se, joka tietää kaiken ja on porukan fiksu, Janecky kertoo nauraen.
Liittyykö nykyinen työsi millään tavalla jääkiekkoon?
– Ei varsinaisesti, koska auttamamme yritykset ovat miltä tahansa toimialoilta, lähinnä täältä Tshekistä ja Slovakiasta.
90 000 asukkaan kaupungista ponnistava HC Pardubice on tunnettu kasvattajaseura, joka on Janeckyn lisäksi koulinut maailmalle vaikkapa sellaisia NHL-nimiä kuin Dominik Hasek, Milan Hejduk ja Ales Hemsky.
Janecky palasi tuttuun seuraan aktiiviuransa viimeisiksi vuosiksi ja lopetti pelinsä 43-vuotiaana keväällä 2004. Nyt 55-vuotias Janecky ei enää kotiseuransa taustoilla toimi.
– Emme ole enää samalla aaltopituudella seuran kanssa. En ole siellä töissä tai auttamassa, pelaan vain ikämiesten kanssa. Kaikki me vain ajattelemme joskus jääkiekosta eri tavoilla, Janecky muotoilee jonkinmoisen välirikon taustoja.
Janeckyn oli tarkoitus pelata Jokerien matkassa huhtikuisessa näytösottelussa Turkin maajoukkuetta vastaan, mutta nilkkatällin takia reissu jäi väliin.




