Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Miss Suomi Viivi Altonen pahoinpideltiin Mosambikissa – muistelee järkyttävää välikohtausta: "Hän otti sorkkaraudan ja alkoi lyömään minua"

0:31Tuore Miss Suomi laitettiin heti kovaan testiin – näin kruunua kantava Viivi Altonen selvisi meteorologinaMiss Suomi laitettiin kovaan testiin - näin Viivi Altonen selvisi meteorologia.
Julkaistu 11.12.2020 11:35
Toimittajan kuva
Katja Lintunen

katja.lintunen@mtv.fi

Viivi Altonen kertoo avoimesti asiasta sosiaalisessa mediassa.

Miss Suomi Viivi Altonen kirjoittaa hyvin henkilökohtaisesta asiasta Instagram-tilillään.

Altonen oli vahvasti mukana Oranssit päivät -kampanjassa. Se on YK:n tasa-arvojärjestö UN Womenin kampanja, joka vaatii naisiin kohdistuvan väkivallan loppua. 

UN Women Suomen mukaan Suomi on EU:n toiseksi väkivaltaisin maa naisille. Jopa 47 prosenttia yli 15-vuotiaista naisista ja tytöistä on kokenut fyysistä tai seksuaalista väkivaltaa.

LUE MYÖS: Presidentti Niinistö jyrähtää Twitterissä: "Naisiin kohdistuva väkivalta on ihmisoikeusrikkomus"

Altonen on saanut someseuraajiltaan paljon yksityisviestejä asiaan liittyen. Hän päätti kertoa traagisen tarinan, kuinka itse joutui väkivallan uhriksi ulkomailla.

– Asuin muutama vuosi sitten Mosambikissa. Oli yksi lauantai ja olin matkalla kotiin, kun paikallinen tuttu tuli auttamaan minua etsimään ystäväni avaimia. Lähdimme hakemaan taskulamppua, kun miehellä pimahti.

Altonen sai vasta myöhemmin tietää kyseisen henkilön päihdeongelmasta.

– Hän otti sorkkaraudan ja alkoi lyömään minua. Koko tilanne meni täydessä sokkitilassa, enkä vielä tajunnut silloin, että mitä on tapahtunut. Pienen ajan jälkeen pääsin pakoon ja juoksin kotiin. Olin hakattu mustelmille.

– Tämä tilanne on minulle edelleen vaikea, mutta se on loppujen lopuksi kasvattanut minua myös henkisesti. Kärsin tilanteesta pitkään, mutta olen löytänyt työkalut siihen, että olen päässyt elämässäni eteenpäin.

Altonen haluaa esimerkillään kannustaa ihmisiä tavoittelemaan unelmiaan.

– Se, mitä olet kokenut ei määritä sinua nyt tai eikä silloin. Olet vahva, olet upea.
 

Lisää aiheesta:

Piritta Hagman riisuuntui alastomaksi ja julkaisi kuvan Instagramissa – taustalla tärkeä viestiSofia Belórf paljasti itsestään asioita sosiaalisessa mediassa – "En viihtyisi pelkkänä kotivaimona pitkään"Shirly Karvinen avautuu sosiaalisen median nurjasta puolesta: "Helppo jättää itkut muualle"Martina Aitolehti joutuu kokemaan kiusaamista lähes päivittäin: "Elämäni henkilökohtaisimmat asiat on valittu koko kansan viihteeksi”Eronnut Pamela Tola julkaisi kantaaottavan kirjoituksen – viittaus myös omaan elämään: "En tiedä, onko seuraava puolisoni mies vai nainen"Kruununsa menettänyt Miss Iso-Britannia seksiskandaalista: “Se oli elämäni suurin virhe”
Miss SuomiSeurapiirit

Tuoreimmat aiheesta

Miss Suomi
  • 31.10.09:49
    Sarah Dzafce

    Tällainen on Miss Suomi Sarah Dzafcen Universumin kansallisasu – kisamatkalle mukaan 68 eri asua ja neljä kiloa koruja

  • 30.10.16:30
    Viiden jälkeen

    Sarah Dzafce valmistautuu Miss Universumiin kuin urheilija – valttikorttina itsevarmuus

  • 22.10.08:05
    Noora Hautakangas

    Noora Hautakangas oli luopua kruunustaan – missivuosi runteli itsetunnon

  • 5.10.10:48
    Noora Hautakangas

    Missivuosi runteli Noora Hautakankaan itsetunnon niin pahasti, että hän oli luopua kruunustaan

  • 8.9.16:01
    Sarah Dzafce

    Tuoreen Miss Suomen monikulttuurisesta taustasta nousi napinaa – näin hän kommentoi