Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Miss Suomi -kilpailu tulee jälleen – ensimmäiset semifinalistit julki

0:56Tällainen oli Miss Suomi Essi Unkurin ja avopuoliso Viljami Harjuniemen ensikohtaaminen:"Mietin, että mikäs äijä tämä on"Katso video! Hallitseva Miss Suomi Essi Unkuri paljasti millainen ensikohtaaminen hänellä oli puolisonsa Viljami Harjuniemen kanssa!
Julkaistu 30.05.2022 19:01
Toimittajan kuva

Jari Peltola

jari.peltola@mtv.fi

Miss Suomi -kilpailussa painotetaan vuosi vuodelta enemmän esiintymistaitoa ja persoonallisuutta, kuin ulkoisia ominaisuuksia.

Miss Suomi 2022 haku käynnistyi 28. toukokuuta Helsingissä järjestetyssä casting-tilaisuudessa. Kyseessä oli suljettu tilaisuus, johon kutsun lunastivat reilut 50 esikarsinnan läpäissyttä hakijaa. Tuttuun tapaan myös Villi kortti -haku oli avoinna kutsutta jääneille missikandidaateille.

– Kilpailu herätti tänäkin vuonna suuren kiinnostuksen. Hakemuksia tuli yli sata enemmän kuin aikaisempina vuosina. Satojen hakijoiden joukosta kutsuja lähti sekä tutuille että uusille kasvoille. Tänä vuonna erityisesti korostui, että on paljon harjoiteltu esiintymistä ja muita missin tehtäviin kuuluvia taitoja, kertoo Finnartist Oy:n toimitusjohtaja Sunneva Sjögren.

Casting-tilaisuuden tuomaristossa istuivat hallitseva Miss Suomi Essi Unkuri, Miss Suomi 2020 Viivi Altonen, missiasiantuntija Heidi Maijala, More Than Beauty Academyn pääkouluttaja Jaana Villanen, ja matkailualan erikoisasiantuntija Terhi Alanya.

Tuomaristo piti hallussaan 4 kappaletta kultaisia lippuja, jotka he saivat halutessaan luovuttaa missikokelaalle heti casting-tilaisuuden tuomarihaastattelun yhteydessä, ja näin antaa tälle suoran pääsyn kilpailun semifinaalivaiheeseen. Tuomaristo sai halutessaan jättää liput myös jakamatta.

– Kultaisen lipun vastaanottajasta tulee huokua itsevarmuus ja intohimo esiintymistyötä kohtaan. Tämä on tosi jännittävä uudistus. Nyt on oltava alusta saakka selvää jokaiselle, että kyseessä on kova kilpailu. Itse harjoittelin 4 vuotta ahkerasti voittaakseni tittelin, kertoi Miss Suomi Essi Unkuri. 

Historian ensimmäiset kultaiset liput itselleen lunastivat Emmi Pekkanen, Oona Komi, Ella Lännistö ja Karoliina Vettenniemi.

Lue myös: Tuore Miss Helsinki Oona Komi ei pelkää puhua vaikeistakaan asioista: "Haluan olla aito nainen"

Loput 16 semifinalistia valittiin päivän päätteeksi perinteisen menettelytavan mukaisesti. Semifinaalipaikkoja on siis yhteensä 20 kappaletta. Semifinalistit esitellään yleisölle kesäkuussa. 

Perinteinen Miss Suomi -kiertue palaa jälleen kahden pandemiatilanteesta aiheutuneen välivuosien jälkeen. Tiedossa on useita yleisölle avoimia tilaisuuksia ympäri Suomen.

Miss Suomi -kilpailu nähdään Alfa Tv:llä syyskuussa.

Lisää aiheesta:

Tässä ovat Miss Suomi -semifinalistit – kilpailun sääntöihin merkittäviä muutoksiaVideo: Miss Suomi -kisaajat poseeraavat näyttävissä bikinikuvissa – finalisti avautuu henkilökohtaisesta aiheestaMiss Suomi on kruunattu! Hän on maamme kauneinUusi Miss Suomi on Viivi Altonen! Voittajan haastattelu MTV Uutiset Livessä juuri nytKolme kaunotarta jätti Miss Suomi -kisan kesken – ennakkosuosikki vetäytyi kilpailusta viime metreilläKurkista kulisseihin! MTV.fi vieraili Miss Helsinki -karsinnoissa: "Tänä vuonna aiomme välttyä draamalta"
Miss SuomiSeurapiirit

Tuoreimmat aiheesta

Miss Suomi
  • 31.10.09:49
    Sarah Dzafce

    Tällainen on Miss Suomi Sarah Dzafcen Universumin kansallisasu – kisamatkalle mukaan 68 eri asua ja neljä kiloa koruja

  • 30.10.16:30
    Viiden jälkeen

    Sarah Dzafce valmistautuu Miss Universumiin kuin urheilija – valttikorttina itsevarmuus

  • 22.10.08:05
    Noora Hautakangas

    Noora Hautakangas oli luopua kruunustaan – missivuosi runteli itsetunnon

  • 5.10.10:48
    Noora Hautakangas

    Missivuosi runteli Noora Hautakankaan itsetunnon niin pahasti, että hän oli luopua kruunustaan

  • 8.9.16:01
    Sarah Dzafce

    Tuoreen Miss Suomen monikulttuurisesta taustasta nousi napinaa – näin hän kommentoi