Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

"Minulla on vakavaa kerrottavaa, mutta pelkään, että suutut" – Lauran 10-vuotias tyttö sai kännykkäänsä kuvan miehen sukuelimestä ja tappouhkauksen

10:16Mies lähetti Jennalle, 10, alapääkuvan somessa: Uhkasi tappaa, jos ei saa vastakaikua – äiti kertoo nyt tyttärensä tarinanMies lähetti Jennalle, 10, alapääkuvan somessa: Uhkasi tappaa, jos ei saa vastakaikua – äiti kertoo nyt tyttärensä tarinan
Julkaistu 21.04.2023 17:19
Toimittajan kuva

Piia Turunen

piia.turunen@mtv.fi

Laura Vesa sai äskettäin tietää kymmenvuotiaan tyttärensä joutuneen netissä seksuaaliväkivallan kohteeksi. Tytön rohkeus kertoa asiasta, joka koskettaa monia lapsia ja nuoria, on kerännyt paljon kiitosta.

Viime viikon perjantaina Laura Vesa ja hänen 10-vuotias tyttärensä Jenna menivät yhdessä saunomaan. Lauteilla istuessaan tytär sai sanotuksi jotain, mikä oli painanut hänen mieltään jo pidempään. 

– Jenna sanoi, että ”minulla olisi sinulle vakavaa kerrottavaa, mutta pelkään, että suutut”. Sanoin, että ei äiti suutu. Sinä tiedät, että voit kertoa minulle mitä vaan, Laura kuvailee viikon takaisia tapahtumia.

Jenna kertoi, että hänelle oli lähetetty Likee-sovelluksessa talven aikana useita ahdistavia viestejä sekä kuva miehen sukuelimistä.

Viestien ja kuvan lähettäjä oli Likee-sovelluksessa uhannut tappavansa tytön, jos tämä ei lähettäisi alastonkuvaa itsestään. Lisäksi tekijä oli kieltänyt kertomasta asiasta kenellekään aikuiselle.

Lue myös: Joutuiko lapsesi netissä seksuaalisen houkuttelun uhriksi? Poliisi neuvoo, miten toimit

Laura hämmentyi, järkyttyi ja tunsi vihaa tekijää kohtaan. Tyttärelleen hän vakuutti, että mitään hätää ei ole. 

Kun Laura seuraavana yönä ei saanut unta, hän soitti Rikosuhripäivystykseen ja sai neuvoja asian käsittelemiseen. Maanantaina äiti ja tytär menivät yhdessä poliisilaitokselle tekemään rikosilmoituksen.

"Meillä kaikesta pystyy puhumaan ja kertomaan"

Koska Jenna oli pelästynyt tekijän lähettämiä viestejä ja valokuvaa, hän oli poistanut ne puhelimestaan. Tutkinnan edistyminen riippuu paljon siitä, saadaanko viestejä pelastettua.

Asia vaivaa Jennaa edelleen ja varjosti myös tytön 11-vuotissynttäreitä tämän viikon alussa.

Lue myös: Sosiaalisen median kääntöpuoleen törmää yhä useampi lapsi ja nuori

– Nämä ovat asioita, joita ei todellakaan haluaisi kenenkään lapsen kokevan, Laura sanoo.

Jenna oli huolissaan siitä, että kaikki eivät ehkä uskalla kertoa äideilleen tai isilleen vastaavanlaisista tapahtumista. Tietoa levittääkseen äiti ja tytär päättivät tehdä aiheesta Facebook-päivityksen. Siihen oli tullut perjantaihin mennessä lähes 500 kommenttia, 3 400 tykkäystä ja 2 800 jakoa.

– Olen lukenut viimeiset kaksi vuorokautta Jennalle niitä kommentteja. Ihmiset ovat kehuneet, kuinka hieno ja reipas tyttö hän on. Kaiken tämän keskellä se on tuonut Jennalle hymyä ja itsevarmuutta.

Viimeiset kahdeksan vuotta kolmen lapsen yksinhuoltajana ollut Laura uskoo, että perheen lapsille pienestä pitäen opetettu avoimuus auttoi Jennaa nytkin avaamaan suunsa.

– Meillä on aina ollut sellaiset välit, että kaikesta pystyy puhumaan ja kertomaan äidille, oli ihan mikä tilanne tahansa. 

Lauran vinkki muille vastaavanlaiseen tilanteeseen joutuville vanhemmille on, että vaikka itselle tulisi kova tunnemyrsky, lapselle ei missään tapauksessa kannata suuttua.

– Vaikka se lapsi olisikin laittanut jonkun kuvan tai vastannut viesteihin, niin se ei ole koskaan sen lapsen vika, vaan sen ihmisen, joka on siellä toisessa päässä. 

Lue myös: Mies houkutteli 9–15-vuotiaita tyttöjä lähettämään itsestään seksuaalisia kuvia ja videoita Snapchatissa 

Muillekin rohkeutta kertoa

Lauran käytössä on tähänkin asti ollut Family Link -sovellus, jolla hän on pystynyt esimerkiksi seuraamaan lastensa puhelimiin ladattavia sovelluksia. Tulevaisuudessa hän aikoo valvoa puhelimenkäyttöä entistäkin tarkemmin.

– Jenna kinusi tätä kyseistä Likee-sovellusta yli puoli vuotta. Keskustelimme silloin, että saan katsoa ne videot ja mitään tyhmiä videoita ei tehdä. Mutta ei minulle tullut pieneen mieleenkään, että sieltä tällaisia viestejä tulisi. Jotenkin en vain ollut tajunnut, Laura sanoo.

Laura toivoo, että tekijä saadaan kiinni ja että muutkin lapset saavat rohkeutta kertoa vanhemmilleen, jos vastaavaa tapahtuu.

– Ja jos ei vanhemmille uskalla puhua, niin esimerkiksi kaverin äidille, opettajalle, jollekin. Koska nämä ovat tosi isoja asioita ja ne saattavat jäädä pyörimään mieleen pitkäksikin aikaa, Laura sanoo.

Lue myös: Puhelimeen kilahtavat sukuelinkuvat ovat lapsille jo "normipäivää" – näin suojelet lasta netin seksuaaliväkivallalta

Lisää aiheesta:

16-vuotias Aino löysi kauhukseen kuvansa Ylilaudalta, kun isän sometilit paljastuivatNäyttelijä Ilona Chevakova rohkaisi nuoria kertomaan koulukiusaamisesta – sai lähes sata riipaisevaa viestiä ja muistuttaa tärkeästä asiasta: "Se ei ehkä tunnu kiusaamiselta, mutta..."Jukka löysi lapsensa hautomasta itsemurhaa pillerit kourassa – jakaa nyt tarinansa, jotta muut vanhemmat havahtuisivat kuuntelemaan lapsiaan ajoissaJempsun tyttären, 13, kiusaaminen on jatkunut somessa jo vuoden – järkyttävät kommentit murentavat lasta pala palalta: "Toivon, että jonain päivänä löytyisi edes se yksi ystävä"14-vuotiasta Lucaa on kiusattu koko syksy: Tilanne paljastui äidille, kun poika nostettiin kirjaimellisesti vasten seinää koulun käytävällä – "Häntä uhattiin, että hänet hakataan"10-vuotias tyttö jakoi koskettavan tarinansa kiusaamisesta: ”Olen niin yksinäinen”
SeksuaalirikoksetLapsetPerheSosiaalinen mediaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Seksuaalirikokset
  • 18:20
    Meksiko

    Meksikon presidenttiä ahdisteltiin keskellä toria – törkeä tilanne tallentui videolle

  • ti15:46
    Anneli Auer

    Auerin pikkutyttö sanoo alkaneensa kertoa kauheuksia, koska sijaisvanhemmat kysyivät – MTV seurasi

  • ma15:08
    Helsinki

    16-vuotiasta skuuttikuskia epäillään useista seksuaalirikoksista Helsingissä

  • 29.10.16:25
    Anneli Auer

    Auer-käräjät: Lapset kuvailevat isän veren keräämistä purkkiin ja kilpien rakentamista murhaa varten– MTV seurasi

  • 28.10.15:09
    Anneli Auer

    Auer-puolustus: Muutamassa kuukaudessa empaattisesta isosiskosta tuli narsistinen paholainen – MTV seurasi