Lauantaina suomalaisjoukkueet pääsivät juhlimaan Kauhavalla, kun Venlojen viestin kolmen kärkeen mahtui kaksi suomalaisjoukkuetta. Kalevan Rasti kampesi jojomaisesti edenneen kilpailun kakkossijan. Lahden Suunnistajat taas pitivät suomalaisyleisöä jännityksessä loppuun asti, kellottivat viimeisen väliajan kolmantena ja pitivät sijoituksensa. Stora Tuna juoksi yli neljän minuutin erolla ensimmäiseksi Tove Alexanderssonin johdolla.
Ida Haapala johdatti Kalevan Rastin ensimmäisenä toiseen vaihtoon. Kolmannelle osuudelle lähtenyt Marika Teini oli oman osuutensa jälkeen pettynyt.
– Itsellä tosi huono päivä fyysisesti ja harmittaa, ettei pystynyt pitämään sitä ensimmäistä sijaa kun niin hieno paikka tarjoiltiin, Teini kertoi.
Ankkuriosuudella juossut Miia Niittynen sai kamppailla kärjessä ruotsalaisen ja norjalaisen kanssa. Kilpailun kärkipaikkaa lähes koko kolmannen osuuden pitänyt IFK Göteborgin ykkösjoukkue koki ankkuriosuudella kolauksen, kun Ingrid Lundanesille sattui virhe. Göteborgilaiset tippuivat lopulta seitsemänneksi. Myös Niittynen kertoi tehneensä mokan lopussa, mutta sijoitukseen se ei vaikuttanut.
– Tein lopussa ison virheen ja pelkäsin, että sieltä on nyt mennyt joukkueita ohi. Onneksi muutkin oli sitten tehnyt virheen, niin ei haitannut, Niittynen paljasti.
Kalevan Rastin joukkueen ykkösosuuden juoksi Cecile Calandry.
Joukkue paransi sijoitustaan pykälällä, kun viime vuonna irtosi kolmas sija.

